Home Pielęgnacja ogrodu Jak wykorzystać deszczówkę w ogrodzie

Jak wykorzystać deszczówkę w ogrodzie

by Paula Kliś
Jak wykorzystać deszczówkę w ogrodzie

Jak wykorzystać deszczówkę w ogrodzie? Przeczytaj nasz poradnik.

Woda opadowa, czyli tzw. deszczówka stanowi naturalne źródło nawodnienia roślin. Magazynowanie deszczówki to sprawdzona metoda, dzięki której ograniczysz zużycie wody wodociągowej. Pozwoli to nie tylko odciążyć domowy budżet, ale również stanowi rozwiązanie korzystne dla środowiska.

Deszczówka czy kranówka PoradyOgrodnicze.pl - Jak wykorzystać deszczówkę w ogrodzie - rośliny i deszczówka
Warto wiedzieć, że woda opadowa to nie tylko deszcz, ale również śnieg czy grad. Jest wiele powodów, które sprawiają, że woda opadowa lepiej sprawdza się do nawadniania roślin. Woda z kranu nierzadko okazuje się zbyt twarda. Ma na to wpływ stan rur oraz region, w którym mieszkamy. Dodatkowo, woda z wodociągów, może mieć w swoim składzie wiele substancji wykorzystywanych do jej uzdatnienia, przez co proporcje minerałów nie są w niej zbyt dobre dla roślin.
Woda deszczowa jest miękka, wolna od chloru, obojętna chemicznie (w regionach przemysłowych deszczówka może mieć odczyn kwaśny), a tym samym − idealna dla roślin.
Woda opadowa, jeśli nie jest mocno zanieczyszczona, może być z powodzeniem wykorzystana do podlewania roślin ogrodowych, domowych oraz balkonowych.

Jak wykorzystać deszczówkę – Zbieranie deszczówki PoradyOgrodnicze.pl - Jak wykorzystać deszczówkę w ogrodzie - beczka
Najprostszym sposobem zbierania wody opadowej jest postawienie pod rynną beczki, a następnie, wykorzystując pompę, pozyskiwać zgromadzoną w niej wodę do podlewania ogrodu.
W sklepach można znaleźć specjalne filtry, które w prosty sposób możesz zamontować na rynnie lub u jej wylotu, skąd woda kierowana jest do zbiornika. Filtry te mają specjalne zabezpieczenia przelewowe, dzięki czemu nie musisz się obawiać, że jej nadmiar spłynie ze zbiornika na ogród. Warto mieć na uwadze, że sposób ten jest jednak mało ekonomiczny. Podczas deszczu,  kiedy nie ma konieczności podlewania ogrodu, beczka szybko się napełnia, a nadmiar wody i spływa do kanalizacji. Z kolei w czasie suszy, gdy zapotrzebowanie na wodę jest większe – zbiornik szybko pustoszeje.
Niektóre osoby gromadzą deszczówkę w sadzawkach bądź fontannach, jednak pamiętaj, że do podlewania roślin nadaje się tylko woda, która nie jest uzdatniana środkami chemicznymi. PoradyOgrodnicze.pl - Jak wykorzystać deszczówkę w ogrodzie - podlewanie deszczówką
Do podlewania roślin nie należy używać wody narażonej na zewnętrzne i wewnętrzne zanieczyszczenia. Zbiornik z wodą powinien być dokładnie zabezpieczony  podczas oprysków.
Do magazynowania sporych zasobów deszczówki można użyć zbiorniki podziemne, które są zakopywane w pobliżu domu. To dobre rozwiązanie, nawet jeśli w pobliżu domu nie ma zbyt dużo miejsca na ustawienie większego pojemnika naziemnego. Należy jednak pamiętać, że tego typu zbiorniki możesz ukryć pod powierzchnią tylko, kiedy poziom wód gruntowych jest niski. Ważne także, żeby warstwa gruntu nad zbiornikiem nie była większa niż 50 cm.

Może przeczytasz jeszcze to?