Ściółkowanie jest zabiegiem pielęgnacyjnym, który polega na pokryciu ziemi na rabacie warstwą ściółki. Ściółkowanie na wiele sposobów przyczynia się do polepszania warunków wzrostu roślin. Redukuje parowanie wody z gleby, dzięki czemu większa jej ilość jest dostępna dla roślin. Ściółkowanie wpływa także na temperaturę gleby, co szczególnie wazne jest jesienią, zima i wiosną, rośliny bowiem lepiej wtedy zimują. Ściółka, jako że jest materiałem organicznym dostarcza do gleby niewielkich ilości materii organicznej. Ostatecznie, ściółkowanie ogranicza ilośc chwastów w naszym ogrodzie, pod warunkiem, że jej warstwa jest wystarczająco gruba.Ściółkowanie korą barwioną

Ściółkowanie możemy wykonywać wieloma materiałami, zarówno dostępnymi w centrach ogrodniczych, jak i tymi, które gromadza się w naszych ogrodach. Pamiętajmy jednak, że każdy rodzaj ściółki podlega wielu przemianom i należy ją uzupelniać.

1) Kora drzew iglastych

W sklepach i centrach ogrodniczych dostepny jest duży wybór kory mielonej w różnych frakcjach, czyli rozmiarach pojedynczego kawałeczka kory. Ściólkowanie najlepiej wykonywać korą o różnych frakcjach, np 5-70mm. Dostępne sa również kory barwione, które oprócz funkcji ochronnej moga także przyczyniać sie do podniesienia kolorystycznej atrakcyjności rabaty lub kwietnika.

2) Kompost

Jest doskonałym materiałem, który możemy produkować i gromadzić w naszych ogrodach, aby wykorzystać go do ściólkowania. Dobrej jakości kompost to także dobry organiczny nawóz, który poprawia strukturę gleby i poprawia jej własności cieplne, wodne i powietrzne.Ściółka z kompostu

3) Słoma

Siółkowanie możemy wykonać także mielona słomą lub słomianymi matami, które rozkładamy na powierzchni gleby. Słoma jest materiałem bardzo lekkim i pustym w środku, dzięki czemu pełni wyjąkowo dobrze funkcję izolatora. Świetnie sprawdza się do zimowego przygotowania roślin, choć stosowanie jej w ogrodzie przez cały rok nie należy do rozwiązań najbardziej estetycznych.

Ściółkowanie słomą

 

4) Agrowłóknina

Najpopularniejszym i najtrwalszym rozwiązaniem, które poprawia stosunki wodne w glebie, ociepla ją i dobrze wpływa na wzrost roslin jest pokrywanie rabat agrowłókniną. Dostepna jest ona w każdym sklepie ogrodniczym w rolkach o róznej szerokości i długości oraz w postaci płaskich mat. Agrowłóknine rozkładamy na ziemi i przytwierdzamy do niej gotowymi uchwytami lub drutem. Przed rozłożeniem maty upewnijmy się, że nie wystają z ziemi żadne ostre przedmioty- kamienie, szkło, etc, które mogłyby uszkodzić włókninę. Po rozłożeniu mat pokrywamy je dowolnym materiałem ściółkującym lub ozdobnym- korą, otoczakami lub żwirem.