Gryzonie w ogrodzie – Jak pozbyć się gryzoni z ogrodu

Gryzonie w ogrodzie mogą wyrządzić bardzo duże szkody na grządkach oraz rabatach. Aby się ich pozbyć, nie trzeba od razu sięgać po drastyczne metody, gdyż są ważnym elementem ekosystemów. Zastanawiasz się jakie są nieinwazyjne sposoby na pozbycie się ich z ogrodu? Przeczytaj nasz dzisiejszy poradnik.

Gryzonie w ogrodzie – Zadbaj o porządek w ogrodzie.
Przede wszystkim należy zadbać o porządek w ogrodzie.
Regularne koszenie trawnika utrudni gryzoniom budowę podziemnych korytarzy oraz uniemożliwi wyjadanie korzeni traw. Pamiętaj o częstym grabieniu i porządkowaniu opadłych liści i owoców, regularnym usuwaniu śmieci i likwidowaniu składów desek, gałęzi i kamieni.
Należy także dokładnie sprawdzić kompostownik i upewnić się, że gryzonie nie mają jak wydrążyć w nim norek. Ciepłe wnętrze kompostownika to idealne miejsce na gniazda szkodników.
Przez okrągły rok pnie drzew owocowych powinny być zabezpieczone siatką ochronną oraz bielone. Pobielona kora drzew będzie mało apetyczna dla karczowników, norników, myszy i szczurów.
Zadbaj także o odpowiednią wilgotność gruntu. Warto wyeliminować miejsca z wodą i wyczyścić skrzynki systemów nawadniania. Pamiętaj, że największe ryzyko pojawiania się gryzoni jest w miejscach bardzo wilgotnych i ciepłych.

Gryzonie w ogrodzie – Wykorzystaj rośliny. 
Do walki z uporczywymi gryzoniami możesz wykorzystać także pomoc natury. Gryzonie nie znoszą intensywnie pachnących ziół, jak np. tymianek, rozmaryn, majeranek czy lubczyk. Profilaktycznie można obsiać grządki gorczycą, zasadźmy na rabatach inkarwillę i koronę cesarską.
Ciekawym trikiem jest także posadzenie między kwiatami czosnku i cebuli, nostrzyku, wrotyczy lub krwawnika.
Jeżeli obawiasz się, że gryzonie mogą zjeść cebulę lub korzenie roślin, posadź je w drucianych siatkach. Ocieplanie roślin na okres zimowy, kiedy jeszcze jest ciepło, sprzyja budowie schronień w osłonach. Najlepiej jeśli przykryjesz zimujące rośliny gałązkami świerku.
Decydując się na okazałe żywopłoty w ogrodzie, zachęcisz do pojawienia się w nim drapieżnych ptaków (np. dzierzby), jeży i kun. To naturalni wrogowie gryzoni. Dobrymi straszakami są również koty, jamniki i teriery.

Gryzonie w ogrodzie – Odstraszanie. 
Jeżeli szkodniki już pojawiły w ogrodzie możesz sięgnąć po odstraszacze.
Wbite w ziemię odstraszacze elektro- akustyczne wydają nieprzyjemne dla gryzoni dźwięki.
Najlepiej jeśli umieścisz je w pobliżu domu i stopniowo przeniesiesz w głąb ogrodu, wypychając gryzonie w kierunku ogrodzenia.
Warto także wykorzystać środki odstraszające gryzonie zapachem. Idealnie sprawdzą się liście czarnego bzu wetknięte w otwór norki. Gryzonie bardzo nie lubią tego zapachu.

Marcin Kalinowski: Marcin Kalinowski to doświadczony ogrodnik, absolwent warszawskiej SGGW. Szczególnie ukochał sobie tematykę uprawy i pielęgnacji roślin, a dokładniej bylin ogrodowych. W portalu zajmuje się szeroko rozumianą tematyką uprawy roślin.