Oświetlenie w ogrodzie – rozświetlamy mrok

Oświetlenie w ogrodzie

Oświetlenie w ogrodzie stanowi bardzo ważny element dekoracyjny wokół domu, tworząc niepowtarzalną atmosferę i klimat założenia. Przy pomocy światła rozświetlamy ścieżki, wyznaczamy miejsca, które warto uwydatnić wieczorową porą, a także dekorujemy nim zakątki, które w ciągu dnia nie wyglądają w ogrodzie tak atrakcyjnie, jak po zachodzie słońca.

Aby móc cieszyć się wspaniałym efektem jakim jest oświetlenie w ogrodzie, należy wyznaczyć te miejsca w ogrodzie, w których chcielibyśmy, aby się one znajdowały. Strumień światła powinien być skierowany w te miejsca, które pragniemy uwydatnić po zmroku. Nie należy przesadzać z nadmiernym oświetleniem, ponieważ zbyt duże nasilenie światła sprawi, że ogród stanie się monotonny. Romantyczność i klimat, który będziemy starali się zachować przy doborze odpowiedniej iluminacji, pozwoli nam cieszyć się pięknym ogrodem przez wiele lat. Następnym etapem, który stanowi podstawę projektowania oświetlenia, jest uwzględnienie występowania różnych instalacji, które znajdują się pod ziemią, dlatego też warto rozważyć projektowanie oświetlenia na etapie projektowania ogrodu, po to, aby uniknąć dodatkowej pracy przy konieczności przesadzania lub usuwania roślin.

Oświetlenie w ogrodzie tworzy niepowtarzalny nastrój

Jeśli chodzi o rodzaje instalacji świetlnych, na rynku znajdziemy różnorodne lampy, uwzględniając wielkość, materiał, natężenie światła, rodzaj światła, kształt, a także energooszczędność. Należy pamiętać, aby natężenie światła nie było zbyt silne. Bardzo ważne jest również odpowiednie dobranie wodoszczelności opraw urządzeń świetlnych. Klasa ta jest opisana przez normy budowlane kodem IP. Wszystkie oprawy, które tworzą oświetlenie w ogrodzie powinny posiadać klasę minimum IP55, dzięki czemu nawet silny deszcz nie spowoduje zwarcia.

W zależności od stylu architektonicznego, zaleca się różny rodzaj światła w ogrodzie. Dobrze jest wybierać odcienie żółtego lub białego światła. Ciepła barwa zmiękcza zarys linii ogrodu, zaś biała je wyostrza, podkreślając geometryczne kształty elementów konstrukcyjnych. Materiałów na rynku jest tak dużo, jak pomysłów związanych z przystrojeniem ogrodu, dlatego należy dobrze przemyśleć ten zakup, który będzie nam służyć przez wiele lat. Oświetlenie w ogrodzie to nie tylko wspaniały sposób na zwiększenie atrakcyjności naszego zakątka, ale także dobry sposób na podniesienie wartości całej nieruchomości niedużym nakładem finansowym.

Anna Ziółkowska: jest architektem krajobrazu. Pierwsze doświadczenia zdobyła w warszawskich biurach projektowych, by spełnienie odnaleźć we własnej pracowni. Specjalizuje się w projektowaniu terenów prywatnych i nasadzeniach naturalistycznych. Jej zainteresowania skupiają się wokół sztuki, architektury oraz przyrody.