Home Projektowanie Aranżacja tarasu – inspiracja

Aranżacja tarasu – inspiracja

by PoradyOgrodnicze.pl
Aranżacja tarasu

Aranżacja tarasu to propozycja dla osób, które nie posiadają ogrodu, ale cenią sobie kontakt z zielenią. Przedstawiamy pomysł na urządzenie tarasu, który wykonała firma Avangardens Architektura Krajobrazu.

DSCN0668Projekt zrealizowany został w jednym z warszawskich apartamentowców. Główną inspiracją była charakterystyczna balustrada zdobiona „bąbelkami powietrza”. Nasunęła ona okrąg jako element przewodni całego pomysłu. Inwestorka marzyła natomiast o deskach tarasowych i wkomponowaniu w całość trawy syntetycznej oraz o wygodnym miejscu do wypoczynku.

Deski tarasowe z modrzewia syberyjskiego zostały pokryte olejem barwiącym, który zabezpiecza je przed wpływem czynników zewnętrznych oraz nadaje ciepłego, przytulnego klimatu przy zachowaniu tekstury drewna. Deski układane były przy użyciu systemu niewidocznego montażu, dzięki czemu wkręty nie szpecą desek, a cała konstrukcja jest niezwykle solidna. Następnie w deskach wycięto otwory o głębokości 5mm, aby umieścić w nich okręgi z trawy syntetycznej. „Rozwiązanie takie sprawia, że trawa nie jest 'potykaczem’ i jednocześnie zabezpieczona jest przed zniszczeniem. Ponadto, nie jest widoczne łączenie trawy i desek” – relacjonuje architekt krajobrazu z pracowni Avangardens.

aranżacja tarasuCały taras o powierzchni 15 m.kw. jest zamknięty z dwóch stron przez ręcznie wykonane, drewniane skrzynie olejowane na kolor krzemienno-szary. W skrzyniach posadzone zostały miskanty cukrowe – wysokie trawy o bardzo małych wymaganiach siedliskowych i szybko rozrastające się dzięki podziemnym rozłogom. Trawy dorastają do 150 cm wysokości i tworzą gęstą, bujną, zieloną ścianę. Są doskonałą alternatywą dla nagminnie sadzonych na tarasach i w ogrodach żywotników.

Cała aranżacja tarasu jest dopięta przez rośliny posadzone w okrągłych donicach- szałwię omszoną 'Merleau White’, jeżówkę purpurową 'Pow Pow White’ oraz bodziszki Renarda. Ostatecznie, inwestorka pragnęła białych kwiatów, które niebawem obsypią rośliny.

Taras wyposaży został również w wygodne, minimalistyczne meble z technorattanu oraz dwie kuliste lampy, które po zmroku nadają całej realizacji niepowtarzalnego charakteru.

Może przeczytasz jeszcze to?