Home Urządzenia ogrodowe Ekstensywne zielone dachy

Ekstensywne zielone dachy

by PoradyOgrodnicze.pl
Ekstensywne zielone dachy

Ekstensywne zielone dachy to doskonały sposób na zazielenienie nie tylko niezagospodarowanych dachów miejskich bloków, garaży czy innych budynków, ale także forma zdobywającą coraz większą popularność w budownictwie jednorodzinnym. Mają dobry wpływ na środowisko zwiększając powierzchnię biologicznie czynną, są bardzo estetyczne, zmniejszają temperaturę otoczenia i stanowią siedlisko dla wielu gatunków owadów.

Ekstensywne zielone dachy z definicji są zbudowane z dość cienkiej warstwy podłoża, do około 15cm. Dużą zaletą takich nasadzeń jest fakt, że są one bezobsługowe, ale jeśli na ekstensywnym dachu wykiełkują nie planowane tam wcześniej rośliny, z nasion przyniesionych przez wiatr, to całokształt nie zmieni się, a czasami może ulec nawet estetycznej poprawie.

Ekstensywne zielone dachy zbudowane są z kilku warstw, ale przed ich założeniem musimy upewnić się, że konstrukcja stropu wytrzyma dodatkowe obciążenie. Warstwa podłoża, wraz z roślinami i warstwami technicznymi to masa nawet kilkuset kilogramów na metr kwadratowy. To dodatkowe obciążenie i musimy mieć pewnośc, że konstrukcja dachu jest przystosowana do jego utrzymania.

W pierwszej kolejności powierzchni dachu nadajemy odpowiedni spadek, aby woda nie gromadziła się na nim (jeśli dach był płaski). Spadek około 2-5% nadajemy poprzez wylewkę betonową. Ten krok nie jest wymagany, kiedy zazieleniamy dach spadzisty, ale spadek dachu nie może być zbyt duży, aby rośliny wraz z podłożem się z niego nie zsunęły. Na rynku dostępne są jednak systemy przeciwosuwowe, które układać można na dachach o nachyleniu nawet 45 stopni! Następnie na dachu układa się kolejno warstwę izolacji termicznej, przeciwwodnej, przeciwkorzennej oraz drenażowej. Na tak przygotowanych izolacjach możemy ułożyć warstwę podłoża, w którym będą rosły rośliny. Ostatnim krokiem jest siew lub rozłożenie maty roślinnej. Szczególnie ciekawym i wygodnym rozwiązaniem są gotowe maty z nasionami roślin i kłączami rozchodników. Rozkładanie maty jest proste, a efekt niemalże natychmiastowy.

Najpopularniejszymi roślinami na ekstensywne zielone dachy są liczne gatunki niskich rozchodników, np. Sedum album, Sedum acre, Sedum reflexum czy Sedum sexangulare a także trawy oraz mchy. Musza być to rośliny o minimalnych wymaganiach wodnych oraz nie wymagające pielęgnacji.

Sedum album- doskonała roślina na ekstensywne zielone dachy

Sedum album- doskonała roślina na ekstensywne zielone dachy