Home Projektowanie Oczko wodne w ogrodzie – pielęgnacja i niezbędne akcesoria

Oczko wodne w ogrodzie – pielęgnacja i niezbędne akcesoria

by PoradyOgrodnicze.pl
oczko wodne

Oczko wodne

Efektownie zaprojektowane i starannie wypielęgnowane oczko wodne stanowi wspaniałą ozdobę każdego ogrodu. Aby wspaniale się prezentować się i cieszyć oczy domowników oraz gości  każdy akwen wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W zależności od pory roku powinniśmy zadbać o usuwanie uszkodzonych części roślin, czyszczenie wody z glonów, mułu i innych cząsteczek zanieczyszczających wodę, a także przycinanie zbyt ekspansywnie rosnących roślin. Do pielęgnacji akwenów stosuje się zarówno specjalistyczny sprzęt, jak i specjalne preparaty.

Czyszczenie oczka wodnego po sezonie zimowym

Wczesną wiosną, najlepiej w marcu zanim rozkwitną pierwsze kwiaty, warto gruntownie oczyścić zbiornik wodny z zalegających tam resztek roślin, a także innych zanieczyszczeń. Należy usunąć z wody i terenu przybrzeżnego obumarłe szczątki rośliny. Z powierzchni stawu trzeba usunąć glony i uschnięte liście, a także zalegający na dnie muł i inne osady. Oczyszczenie akwenu pomaga zadbać o czystość wody, dzięki której zarówno rośliny, jak i całe oczko wodne będą wyglądały atrakcyjnie.

Pielęgnacja roślin w oczku wodnym

Oprócz oczyszczenia akwenu należy przyciąć zbyt bujnie rosnące rośliny, zwłaszcza pływające, takie jak grzybienie, aby zapewnić odpowiedni rozwój innym, bardziej delikatnym gatunkom. Warto również pomyśleć o zasadzeniu nowych roślin pamiętając, aby nie sadzić ich zbyt gęsto.
Profesjonalny sprzęt do czyszczenia oczka wodnego
Do oczyszczania akwenu najlepiej użyć specjalnego podbieraka do liści, a do gruntowego czyszczenia dna zbiornika użyć specjalnego odkurzacza. Oprócz tego niezbędnym sprzętem są pompy wodne, stanowiące podstawę akwenu, a także inne akcesoria – węże, filtry, skimmery zbierające zanieczyszczenia z powierzchni wody, różnego rodzaju siatki, maty i folie.

Odkurzacz zasysający Fango

Kompaktowy odkurzacz FANGO 2000 został zaprojektowany do czyszczenia stawów i oczek wodnych. Charakteryzuje się dużą mocą ssącą, gdyż potrafi zassać osady i szlam nawet w głębokości 2,5 metra. Może także oddzielać większe zanieczyszczenia – liście i resztki roślin dzięki wbudowanemu workowi z siatki. Więcej odkurzaczy do czyszczenia oczek wodnych oraz innych akcesoriów znajduje się na stronie sklepu internetowego https://www.plantica.pl/produkty/oczko-wodne.

Pompy do oczek wodnych

Niezbędnym elementem każdego oczka wodnego jest pompa. Pompy przeznaczone do akwenów są ciche i niezawodne, działają w oparciu o wykorzystanie pola elektromagnetycznego. Montuje się je w prosty sposób tuż nad powierzchnią wody razem z wężykami napowietrzającymi. Pompa wykonana z wysokiej jakości materiałów, taka jak ACO-002 zapewnia długą trwałość.
Uniwersalne węże do zbiorników wodnych
Spiralne, elastyczne węże do akwenów, wykonane z trwałego tworzywa PVC, nie załamują się, dzięki czemu zapewniają drożność całej instalacji. Mają wszechstronne zastosowanie – pozwalają na montaż pompy, a także filtrów i lamp UV. Wężyki mogą pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur – -20°C do + 50° C stanowiąc niezawodny system.

Może przeczytasz jeszcze to?