Home Zakładanie ogrodu Odmiany pomidorów – które wybrać

Odmiany pomidorów – które wybrać

by PoradyOgrodnicze.pl
Odmiany pomidorów

Wybór właściwej odmiany pomidorów to temat-rzeka, o czym prędzej czy później ma okazję przekonać się każdy posiadacz  warzywnika. Tymczasem, żeby dokonać dobrego wyboru, wystarczy zwrócić uwagę na kilka podstawowych zagadnień: wygląd i zastosowanie owoców danej odmiany, jej wymagania uprawowe oraz siłę wzrostu.

Wybierając nasiona pomidorów kierujemy się głównie wyglądem i smakiem ich owoców. Szczególną popularnością cieszą się pomidory malinowe o mięsistym, słodkim miąższu i cienkiej skórce, m.in. Malinowy Olbrzym, Marmande, Malinowy Ożarowski czy Faworyt. Do konsumpcji bezpośredniej poleca się też plenne odmiany typu „bycze serce” o wyjątkowo dorodnych owocach, np. Brutus lub Oxheart. Miłośnikom domowych przetworów spodobają się z kolei odmiany dostarczające mniejszych owoców o wysokiej wartości przetwórczej, np. Beta, Betalux, Krakus albo Kmicic. Dobrze zaopatrzony sklep z nasionami powinien mieć w swoim asortymencie także atrakcyjne nowości, m.in. zielonego, paskowanego pomidora Green Zebra, gruszkowego Red Pear, białego White Beefsteak, prążkowaną Tigerellę czy żółtoowocowego Złotego Ożarowskiego.

Wybierając idealne odmiany pomidorów należy też zwrócić uwagę na siłę jej wzrostu. Większość pomidorów cechuje się nieograniczonym wzrostem i płożącym pokrojem, dlatego do ich uprawy potrzebne są podpory, rośliny należy również ogławiać. W sprzedaży dostępne są ponadto odmiany karłowe o sztywnych pędach, które same kończą wzrost, np. pomidorki koktajlowe do uprawy na balkonie: Balkoni Red F1, Koralik, Aztek i Maskotka. Jeśli natomiast poszukujemy pomidorów do sadzenia w odkrytym gruncie, inwestujmy w odporne, krzaczaste rośliny – do takich zaliczają się Ola Polka, Promyk, Alka i Samuraj. Ogrodnicy dysponujący szklarnią bądź tunelem foliowym powinni z kolei szukać w sklepach z nasionami ponadprzeciętnie plennych odmian heterozyjnych (F1), takich jak Adam, Bekas, Antares, Rambozo, Słonka czy Pink Wonder.

Wybór właściwej odmiany pomidorów to połowa sukcesu: należy wiedzieć również, gdzie szukać materiału siewnego o potwierdzonej kiełkowalności. Warto rozważyć zakup nasion przez sklep ogrodniczy online, co pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze. Opłaca się korzystać z ofert tych sklepów, które sprowadzają nasiona od renomowanych producentów i zamieszczają rzetelne charakterystyki swoich roślin.

Sprawdź szeroką ofertę sprawdzonych nasion pomidorów i zamów najlepsze odmiany pomidorów!