Home Pielęgnacja ogrodu Sposoby na szpaki

Sposoby na szpaki

by Paula Kliś
PoradyOgrodnicze.pl - Sposoby na szpaki

Sposoby na szpaki

Pojawienie się szpaków w ogrodzie to nie lada problem dla każdego właściciela sadu bądź ogrodu. Ptaki te, chociaż wyglądają dość niepozornie, potrafią w krótkim czasie splądrować całe drzewo owocowe. Szpaki w szczególności atakują czereśnie i wiśnie. Są bardzo inteligentne, dlatego żeby skutecznie pozbyć się ich z ogrodu, warto sięgnąć po sprytne metody. Poznaj nasze sposoby na szpaki!

Sposoby na szpaki – Hałas
Bardzo dobrą metodą walczenia ze szpakami jest hałas. Metoda ta, chociaż uważana za jedną z najskuteczniejszych, nie jest polecana w przypadku kiedy Twój ogród lub sad zlokalizowany jest w pobliżu innych ludzi. Jeżeli znajduje się na odludziu, możesz śmiało z niej skorzystać.
Wykorzystaj do tego głośną muzykę – powieś na drzewie radio. Innym sposobem są armatki hukowe. Przydatne mogą być również nagrania odgłosów atakujących ptaków łownych.

Sposoby na szpaki – StraszakiPoradyOgrodnicze.pl - Sposoby na szpaki – straszak
Kolejnym rozwiązaniem na uporczywe szpaki jest wykorzystanie straszaka, który będzie się poruszał pod wpływem wiatru. Jako straszaka możesz użyć tradycyjnego stracha na wróble, różnego rodzaju wiatraczki lub balony.

Sposoby na szpaki – Siatka ochronna
Zamiast tradycyjnego straszaka możesz także użyć siatki ochronnej. Znajdziesz ją w każdym sklepie ogrodniczym. Założona na drzewo ograniczy ptakom dostęp do owoców.
Alternatywą dla ochronnych siatek są firany.
Rozwiązanie to polecane jest w przypadku niewysokich drzew, gdzie bez trudu założysz i zdejmiesz siatkę/firanę.

Sposoby na szpaki – Woda
Bardzo dobrym sposobem na walkę ze szpakami jest także strzelanie do nich z pistoletu na wodę. Dzięki temu ptaki przestraszą się, a Ty nie wyrządzisz im krzywdy. Pamiętaj, że w naszym kraju szpaki są pod ochroną.

Sposoby na szpaki – Morwa
Czarne owoce morwy to ulubiony przysmak szpaków. Wykorzystaj ten fakt i posadź morwę obok drzew czereśni i wiśni. Dzięki temu odwrócisz ich uwagę od cennych owoców.

Sposoby na szpaki – Budka na drzewie
W sezonie lęgowym szpaki bronią swojego terytorium przed innymi szpakami. Warto zbudować na drzewie budkę lęgową, w której będą mogły się zadomowić.
Rodzina szpacza obejmie dane drzewo w posiadanie i będzie je bronić przed innymi szpakami.
Pamiętaj jednak, że szpacza rodzina będzie żywiła się owocami drzewa, które zamieszkuje. Lepszym rozwiązaniem jest jednak żywienie kilku szpaków niż całe stada… Co więcej, ciekawie wykonana budka dla ptaków może być bardzo ciekawym akcentem w Twoim ogrodzie.