Home Rośliny Skuteczne zwalczanie mączniaków

Skuteczne zwalczanie mączniaków

by Marcin Kalinowski
PoradyOgrodnicze.pl - Skuteczne zwalczanie mączniaków - prace ogrodowe

Poznaj skuteczne metody zwalczania mączniaków.

Mączniak to choroba roślin, która ma grzybowe podłoże. Występuje w różnych rodzajach upraw: w ogrodach ozdobnych, w sadach i w uprawach warzyw. Rośliny ogrodowe są zagrożone dwoma rodzajami mączniaka – mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy.

Skuteczne zwalczanie mączniaków – mączniak prawdziwy

Mączniak prawdziwy występuje na różnych częściach rośliny i ma wygląd białego, mączystego nalotu. Na początku nalot jest mały i łatwo go usunąć pocierając palcami. Później bardzo szybko się rozprzestrzenia i gęsto pokrywa zaatakowaną część, a także kolejne części rośliny. Nalot wygląda jakby roślina została grubo posypana mąką. Chore liście zaczynają zmieniać kolor na brunatny i zwijać się, a następnie opadają. Łodygi zamierają, a pąki nie rozkwitają.
Mączniak prawdziwy atakuje szczególnie róże, ale także bardzo dużo innych roślin. Można go zobaczyć także na winogronach, porzeczkach, malinach, drzewach, drzewach owocowych, warzywach, roślinach ozdobnych, roślinach łąkowych, chwastach, a nawet zbożach.

Skuteczne zwalczanie mączniaków – mączniak rzekomy

Mączniak rzekomy atakuje głównie liście. Pojawiają się na nich, po stronie blaszkowatej, okrągłe lub nieregularne plamy, które są lekko przeźroczyste, brązowe lub lekko czerwone. Po drugiej stronie liścia występuje biały nalot. Liście po pewnym czasie żółkną i opadają, wtedy choroba przenika na inne części rośliny.
Mączniak rzekomy różni się od mączniaka prawdziwego w wyglądzie i objawach. Jego objawy nie rzucają się w oczy tak szybko i intensywnie. Na początku można pomylić je z plamistościami.
Oba mączniaki bardzo szybko się rozwijają i przenoszą na kolejne rośliny – szczególnie podczas wysokich temperatur i dużej wilgotności. Dlatego w czasie występowania choroby, powinno się unikać zraszania roślin przy podlewaniu, należy wtedy podlewać bezpośrednio na glebę.
Do bardzo ważnych zabiegów pielęgnacyjnych, które ograniczają PoradyOgrodnicze.pl - Skuteczne zwalczanie mączniaków –glebarozrastanie się mączniaka zaliczamy: wycinanie chorych gałęzi lub pędów rośliny, grabienie liści, które już opadły oraz palenie ich lub głębokie zakopywanie w ziemi. Nie wolno przeznaczać części zarażonej rośliny do składowania na kompoście – w ten sposób automatycznie zarażamy rośliny, pod które taki kompost podłożymy. Ważne jest także, aby podczas wegetatywnego rozmnażania roślin, zwracać uwagę, aby roślina mateczna była zdrowa.

Najskuteczniejszym sposobem na zwalczanie mączniaków jest wykonanie oprysku z preparatu przeciwgrzybicznego (tzw. fungicydy), np. Amistar co 2-3 tygodnie, aż do całkowitego zwalczenia grzybów.

Może przeczytasz jeszcze to?