Home Pielęgnacja ogrodu Peonia – jak ją pielęgnować?

Peonia – jak ją pielęgnować?

by PoradyOgrodnicze.pl
Peonia - pielęgnacja

Peonia zachwyca swoim wyglądem – ma piękne, ozdobne, duże kwiaty i co najważniejsze, bardzo różnorodne. Nie dziwi fakt, że od lat święci triumfy popularności wśród amatorów ogrodnictwa. O ile pod względem ozdoby przestrzeni wypada znakomicie, o tyle trzeba przygotować się na to, że jest rośliną dość wymagającą. Na co więc zwrócić uwagę wprowadzając ją do ogrodu? Podpowiadamy.

Peonie i ich odmiany

Piwonia, czyli peonia to ogromna gratka dla miłośników różnorodności w ogrodzie. Wszystko dlatego, że do wyboru mamy ich ponad trzydzieści gatunków których kwitnienie przypada zwykle na przełom maja i czerwca. Bez względu na to o której odmianie mówimy, każda wygląda spektakularnie. W dużej mierze dzieje się tak dzięki dużym kwiatom, których średnica oscyluje w przedziale od 8 do nawet 20 centymetrów. Składają się na nie gęsto skupione płatki, więc nic dziwnego, że stały się one inspiracją nie tylko dla ogrodników, ale też miłośników aranżacji wnętrz. Tapety na których główną rolę odgrywają piwonie wyglądają po prostu spektakularnie. Co istotne, kwiaty te to także różnorodność pod względem kolorów. Do wyboru mamy m.in. białe, fioletowe, różowe, ale i czerwone etc. Dużą popularnością cieszą się także gatunki o dwóch barwach. Niektóre z peoni kwalifikuje się jako krzewy, inne jako byliny. W przypadku pierwszych mamy do czynienia z wysokimi roślinami, które mogą podrosnąć nawet do 4 metrów.

Piwonia i jej uprawa – co warto wiedzieć?

Różnorodne warianty kolorystyczne i piękne, ozdobne kwiaty – nic dziwnego, że piwonie w Polsce są bardzo popularne. Aby jednak cieszyć się nimi w ogrodzie, trzeba mieć na uwadze to, że rośliny te są dość wymagające, chociaż zarówno ich sadzenie, jak i pielęgnacja przy odrobinie wprawy nie powinny przysporzyć wielu problemów. Aby tak się stało należy przede wszystkim zadbać o odpowiednie miejsce dla peoni – w praktyce oznacza to, bardzo dobrze sprawdzą się do tego zarówno grządki przy płotach, albo też altany. To nie jest jednak wymóg. Świetnie poradzą sobie także w innych lokalizacjach. Ważne jest jednak to, aby zapewnić im przynajmniej umiarkowany stopień nasłonecznienia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na https://home.morele.net.

Piwonie lubią być sadzone na lekkim podniesieniu natomiast źle radzą sobie jeśli są wyeksponowane na wiatr. W przypadku, kiedy postawiliśmy na gatunek o dłuższych kwiatach, warto zadbać o to, aby miały one podparcie. Jeśli sadzimy więcej niż jedną piwonię, wówczas musimy zadbać o odpowiedni odstęp. Optymalny, to 1,5 metra, a w przypadku, kiedy stawiamy na większe gatunku, analogicznie zwiększamy odległość. Jeśli chodzi o odczyn gleby, to stawiajmy na odkwaszoną ziemię ogrodową albo też mieszankę kompostową. Ważne, aby podłoże było żyzne i dobrze nawilżone. Sadzenie, to najlepiej późne lato lub wczesna jesień.

Artykuł powstał przy współpracy z https://home.morele.net.

Może przeczytasz jeszcze to?