Home Pielęgnacja ogrodu Pielęgnacja żywopłotu – jakie nożyce do żywopłotu wybrać?

Pielęgnacja żywopłotu – jakie nożyce do żywopłotu wybrać?

by PoradyOgrodnicze.pl
ogrodnik trzyma elektryczne nożyce do żywopłotu, przycina gałęzie Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/krzak-uci%c4%85%c4%87-prace-ogrodowe-ogrodnik-972972/

Regularne przycinanie i pielęgnacja są kluczowe dla uformowania pięknej i zwartej ściany żywopłotu. Wybór odpowiednich narzędzi ogrodowych ma duże znaczenie dla efektu prac. Piły, przycinarki, sekatory, nożyce do żywopłotu – co wybrać, aby ułatwić sobie pracę? Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy.

Pielęgnacja żywopłotów i drzew – regularne przycinanie

Cięcie żywopłotu to podstawowy zabieg pielęgnacyjny, który pozwala uzyskać odpowiednie zagęszczenie i dobrą kondycję roślin. Regularne cięcie stymuluje jego wzrost. Aby jednak uzyskać piękną zwartą ścianę zieleni, trzeba to robić systematycznie co sezon. Ważny jest też moment przycinania oraz dobór odpowiednich narzędzi.

Kiedy przycinać żywopłot? Młody żywopłot, który podcinamy pierwszy raz, najlepiej przyciąć wczesną wiosną po ustąpieniu przymrozków. Najlepszy termin to przełom marca i kwietnia, kiedy temperatura jest na tyle wysoka, że nie zagrozi kondycji uciętych gałązek. Drugie cięcie można (ale nie trzeba) wykonać pod koniec lata (przełom sierpnia i września). Nie należy przecinać żywopłotu, kiedy zaczynają się jesienne chłody, ma to wpływ na stan roślin i ich odporność na niską temperaturę.

Czym przycinać żywopłot? Chociaż z pozoru odpowiedź na to pytanie wydaje się prosta, to wybór narzędzi do cięcia trawy, krzewów i żywopłotu jest ogromny. To, które nożyce i przycinarki sprawdzą się u nas najlepiej, powinno zależeć od wielkości żywopłotu, jego zagęszczenia oraz gatunku rośliny. Ważne też, czy przycinamy go do równej ściany zieleni, czy planujemy bardziej skomplikowane formowanie.

Sprawdź, jakie narzędzia ogrodowe przydają się do pielęgnacji drzew i żywopłotów>>

Narzędzia ogrodowe do pielęgnacji żywopłotu: nożyce, piły, przycinarki, sekatory

Dysponując profesjonalnym sprzętem, o wiele łatwiej jest zadbać o żywopłot. Wystarczy kilka prostych narzędzi do przycinania i formowania, aby otaczać się pięknymi roślinami. Ale jak wybrać te najlepiej dopasowane do naszych potrzeb?

W pierwszej kolejności zastanówmy się nad wyborem pomiędzy ręcznymi, elektrycznymi, spalinowymi i akumulatorowymi nożycami i sekatorami. Im większy żywopłot, tym więcej pracy wymaga. Narzędzia zasilane elektrycznie usprawniają i znacznie przyspieszają przycinanie. Jeśli dodatkowo potrzebujemy dotrzeć w trudno dostępne miejsca z dala od gniazdka elektrycznego, to sprzęt akumulatorowy będzie tu najlepszym wyborem.

Dowiedz się więcej: jak przycinać żywopłot i jak wykorzystać do tego nożyce do żywopłotu, sekator na akumulator i piłę>>klęcząca kobieta przycina nożycami równy żywopłot Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/topiary-do-%c5%bcywop%c5%82otu-w-pude%c5%82ku-no%c5%bcyce-869073/

Oto krótki przegląd narzędzi do cięcia żywopłotu:

Nożyce do żywopłotu ręczne

Ręczne nożyce sprawdzają się przy sporadycznym przycinaniu roślin. Ogrodnicy używają ich do cięcia pojedynczych gałązek, do finalnego wykończenia i kosmetycznych poprawek przy formowaniu. Wymagają pewnego nakładu siły fizycznej, co przy próbie używania do cięcia większej ściany zieleni kończy się zazwyczaj szybkim zmęczeniem. Przycinanie żywopłotu z użyciem ręcznych nożyc czy większego sekatora jest też bardzo czasochłonne i trudne.

Sekator akumulatorowy do żywopłotu

O krok dalej idzie sekator akumulatorowy, który cechuje się znacznie wygodniejszą i sprawniejszą pracą niż ręczne nożyce. Wbudowany mechanizm usprawnia cięcie, co nie tylko redukuje zmęczenie i pozwala na dłuższą pracę, ale pozwala na sprawne cięcie jedną ręką. Sekator akumulatorowy tnie bez wysiłku nawet gałęzie o średnicy 20-25 mm. To dobry wybór dla osób niedysponujących dużą siłą, które potrzebują wydajnego narzędzia do wykończenia i formowania żywopłotu.

Nożyce elektryczne i akumulatorowe do żywopłotu

Nożyce i przycinarki elektryczne, spalinowe i akumulatorowe służą do przeprowadzania głównego zabiegu cięcia i pielęgnacji żywopłotu. Jego wielkość (rozmiary) i zasięg dobierzmy do wielkości krzewów. Zwróćmy uwagę na moc i wydajność sprzętu – im większa moc, tym wydajniej pracują. Dla precyzji zabiegu ważna jest długość i szerokość skoku cięcia.

Dla komfortu pracy z urządzeniem istotna jest jego waga oraz ergonomiczny i obrotowy uchwyt, który pozwala wygodnie manewrować sprzętem podczas cięcia. To szczególnie ważne podczas wielogodzinnej pracy z żywopłotem, zwykle też na wysokości. Szukajmy jak najlżejszych modeli, co pozwoli uchronić się przed zmęczeniem i bólem rąk.

Nożyce do żywopłotu elektryczne i spalinowe są zazwyczaj cięższe od akumulatorowych. Przy tych zasilanych paliwem płynnym trzeba brać pod uwagę jeszcze dodatkową wagę napełnionego zbiornika. Z kolei w przypadku sprzętu elektrycznego pewnym problemem mogą być kable zasilające. Praktyka pokazuje, że mogą utrudniać pracę, szczególnie gdy korzystamy z drabiny. Zazwyczaj wymagają też użycia dodatkowych przedłużaczy w przypadku pracy w odległych miejscach ogrodu. Co więcej, nie zaleca się pracy nożycami elektrycznymi z mokrymi lub wilgotnymi roślinami – to niebezpieczne, grozi porażeniem prądem.

Sprawdź dostępne modele nożyc do żywopłotu>>

Piła i przycinarka do żywopłotu

Piła do żywopłotu rzadko jest wykorzystywana przy corocznym podcinaniu. Zazwyczaj stosuje się ją do grubych gałęzi i konarów. Częściej wykorzystywana jest jej „mniejsza siostra”, czyli przycinarka. To proste narzędzie w formie teleskopowych nożyc do pielęgnacji, cięcia i kształtowania wysokich i trudno dostępnych żywopłotów. Szczególnie polecane są wersje z teleskopowymi nożycami lub na wysięgniku, które wydłużają zasięg cięcia nawet o 3 metry.

Nożyce do żywopłotu akumulatorowe – jak wybrać?

Praktyka pokazuje, że najlepsze nożyce do cięcia żywopłotu to te zasilane akumulatorowo. Bezprzewodowy sprzęt to wygodna i bezpieczna opcja, nawet do prac na drabinie przy wysokich roślinach.

mężczyzna korzystając z akumulatorowych nożyc formuje żywopłot Źródło: https://pixabay.com/pl/photos/topiary-898927/

Jedyną wadą nożyc na baterie jest ograniczony czas pracy. W zależności od modelu urządzenie pracuje od 40 do 60 minut, po czym bateria wymaga naładowania. Praktykowanym rozwiązaniem jest zakup dodatkowego wymiennego akumulatora, który możemy podłączyć, gdy zabranie energii w pracującym sprzęcie. To zapewnia ciągłą pracę nawet przy rozległych żywopłotach.

Sprytnym rozwiązaniem jest też kupowanie akumulatorowych narzędzi ogrodniczych od jednego producenta. Pozwala to zazwyczaj na wymienne korzystanie z baterii, pasujących do różnych urządzeń. W ten sposób nie ma potrzeby doposażania się w kolejne baterie.

Wybierając akumulatorowe nożyce do żywopłotu, zwróćmy uwagę przede wszystkim na ich moc. To ważne szczególnie w przypadku dużych ścian zieleni oraz cięcia grubych i twardych gałęzi. Sprawdźmy też długość i kształt ostrza – im dłuższe, tym więcej roślin urządzenie zetnie w krótkim czasie. Małe ręczne nożyce i sekatory (nawet te na akumulator) sprawdzają się natomiast przy drobnych pracach jak przycinanie pojedynczych gałązek i formowanie krzewów. Przy skomplikowanym kształtowaniu żywopłotu wybierzmy dwustronne ostrze do precyzyjnego cięcia.

Może przeczytasz jeszcze to?