Home Zakładanie ogrodu Sadzenie roślin – poradnik

Sadzenie roślin – poradnik

by PoradyOgrodnicze.pl
Sadzenie roślin

Sadzenie roślin to ten etap urządzania ogrodu, który sprawia najwięcej satysfakcji. Rośliny umieszczone na swoich docelowych stanowiskach nadają naszym ogrodom formę i wiele mówią o tym jak teren będzie prezentował się za kilka lat.Sadzenie roślin

Sadzenie roślin to zatem odpowiedzialne zadanie i warto wykonać je dokładnie, aby rośliny cieszyły nasze oczy pięknym i zdrowym wzrostem już od momentu posadzenia.

1) Zanim rozpoczniemy sadzenie roślin, ustawmy doniczki z nimi w docelowych miejscach, aby ocenić czy dobrze będą się tam prezentowały. Rośliny w doniczkach możemy przestawiać bez ograniczeń, planując ich optymalne położenie. Po posadzeniu zmiana stanowiska jest ryzykowna.

2) Wykopmy dołek, który jest większy niż bryła korzeniowa krzewów czy bylin, które umieszczamy w ziemi. Na dnie możemy umieścić trochę dobrej jakości podłoża ogrodowego lub kompostu. Następnie bryłę korzeniową osypujemy dookoła ziemią i solidnie uciskamy. Rośliny sadzimy na takiej głębokości, by ziemia z doniczki była przykryta centymetrową warstwą ziemi ogrodowej.

3) Rośliny wyjmujemy z doniczek delikatnie, by nie uszkodzić korzeni. Niektóre gatunki posiadają bardzo kruche korzenie, które łatwo się łamią- np. budleja Dawida. Wyjęcie z doniczek ułatwia intensywne podlanie ich wodą. Delikatność jest ważna, gdyż uszkodzenie bryły korzeniowej może doprowadzić do słabego wzrostu rośliny lub nawet jej zaschnięcia.

4) Kiedy wykonamy sadzenie roślin, wszystkie stanowiska dobrze podlewamy. Dzięki temu ziemia wokół lepiej osiądzie stabilizując krzewy lub drzewa, a korzenie zostaną pobudzone do wytwarzania nowych włośników- drobniutkich korzonków, które bezpośrednio z gleby pobierają wodę.

5) Sadzenie roślin możemy zwieńczyć użyciem nawozu z dużą zawartością fosforu, który wspomaga rozwój korzeni i lepsze przystosowanie do danego stanowiska. Odradzamy natomiast stosowanie nawóz azotowych tuż po sadzeniu, gdyż silne pobudzenie do wzrostu roślin na długość może spowodować, że korzenie nie nadążą z podawaniem wody i roślina będzie źle się rozwijać.

6) Kiedy wszystkie rośliny są już posadzone, ziemię możemy wykonać ściólkowanie (czytaj więcej).

Sadzenie roślin to nic strasznego, a pamiętanie o tych wskazówkach uchroni nas przed popełnieniem błędu.

 

Może przeczytasz jeszcze to?