Home Rośliny Byliny – wszechstronne rośliny

Byliny – wszechstronne rośliny

by PoradyOgrodnicze.pl

Byliny to olbrzymia grupa roślin zielnych, która często jest pomijana w naszych przydomowych ogrodach. Tym czasem, wśród bylin znajdziemy rośliny na każde możliwe stanowisko i pasujące do każdego ogrodowego założenia, o różnorodnych walorach ozdobnych, a nawet leczniczych! Byliny stanowią fantastyczne i bardzo wdzięczne uzupełnienie krzewów i drzew, ale świetnie spisują się także samodzielnie dzięki swej różnorodności. Trudno wyobrazić sobie wręcz ogród, w którym nie byłoby bylin.

Piękne byliny

Piękne byliny: rozchodniki, funkie, rudbekia, jeżówki

Byliny to rośliny wieloletnie, których cykl życiowy trwa dłużej niż dwa lata, a większość gatunków cechuje duża trwałość. Jest to grupa bardzo zróżnicowana pod względem morfologii i pochodzenia, więc bez trudu możemy dobrać byliny dobrze rosnące w naszych ogrodach.

Cześć z nich to rośliny cebulowe, inne mają silne korzenie, jeszcze inne mięsiste kłącza. Niezależnie od biologii roślin, musimy mieć pewność, że byliny, które chcemy posadzić będą dobrze czuły się w planowanym miejscu. Najważniejszymi czynnikami jest dostęp światła słonecznego, wilgotność gleby oraz jej zasobność.

Byliny, ze względu na swą różnorodność, mogą pełnić w naszych ogrodach różnorodne funkcje. Począwszy od zadarniania (wiele gatunków doskonale zastępuje trawnik w miejscach, w których darń ma ograniczone możliwości rozwoju- zacienienie lub trudność koszenia), przez bogate kompozycje kwietne i rabatowe, aż po piękne uzupełnienie kompozycji z krzewów. Wybrane byliny mogą także rosnąć w wodzie lub przy zbiornikach wodnych. Wiele gatunków sprawdza się także przy konstruowaniu i obsadzaniu zielonych dachów. Byliny to także doskonały wybór do ogrodu skalnego czy alpinarium.

Wiele bylin oprócz wszechstronnego zastosowania oferuje także własności zdrowotne oraz kulinarne. Szałwia, mięta czy bazylia doskonale sprawdzają się jako przyprawy, a przy tym cudownie pachną na rabatach czy zielnikach.

 

 

Może przeczytasz jeszcze to?