Home Pielęgnacja ogrodu Nawożenie trawnika

Nawożenie trawnika

by PoradyOgrodnicze.pl

Nawożenie trawnika to obok koszenia i nawadniania najważniejszy zabieg pielęgnacyjny.

Trawa rośnie stosunkowo szybko i intensywnie. Szybki przyrost oznacza dużą konsumpcję wody oraz substancji pokarmowych, które w glebie występują w limitowanych ilościach. Dlatego, aby zapewnić darni stały zdrowy i ładny wygląd musimy regularnie wykonywać nawożenie trawnika.

Trawy potrzebują dużych ilości podstawowych składników odżywczych- azotu, fosforu i potasu. Jako że nawożenie nawozem organicznym, czyli np. kompostem, obornikiem czy gnojówką, ze względów estetycznych musimy wyeliminować, pozostaje nam cała paleta nawozów mineralnych.

Podstawowym pierwiastkiem, który musimy dostarczyć do gleby jest azot (N), a darń potrzebuje go nawet 250kg/ha rocznie co daje  25g/m kw. czystego azotu. Naturalnie, w nawozach azot związany jest w formie jonów azotanowych i aby wyliczyć dawkę nawozu musi poznać zawartość czystego składnika w nawozie. Dla przykładu, chcąc nawieźć 1000m kw. musimy użyć 2,5kg czystego azotu. Jeśli wybrany przez nas nawóz ma w składzie 50% azotu, to dawkę nawozu podwajamy, co daje 5kg nawozu na 1000m kw.

Piękny trawnik- efekt nawożenia

Piękny trawnik- efekt nawożenia

Znając dawkę nawozu warto jest wybrać optymalny termin nawożenia. Pierwsze nawożenie trawnika wykonujemy już wiosną, po pierwszych przymrozkach, aby zmobilizować trawę do wzrostu. Kolejne nawożenie trawnika wykonujemy nie wcześniej niż po 6 tygodniach. Nawożenie azotem kończymy na początku września, aby trawnik przygotować do zimy.  Do ostatniej chwili możemy stosować natomiast nawozy o dużej zawartości potasu, co pozwoli przetrwać darni zimę.

Ważnym aspektem jest sposób podania nawozu. Decydując się na nawożenie trawnika nawozem granulowanym pamiętajmy, aby nie wysypywać go na krzyż, gdyż stworzy to nieatrakcyjna kratkę na darni, która uwidoczni się po około tygodniu od nawożenia.  Dobrym, ale nieco droższym rozwiązaniem jest nawożenie nawozem płynnym. Musimy jednak uważać, by nawóz był dostarczony równomiernie.

Regularne nawożenie trawnika, połączone z prawidłowym koszeniem trawnika (czytaj więcej) oraz nawadnianiem daje w efekcie intensywnie zieloną, gęstą darń. Trawnik, który nie jest nawożony zazwyczaj wygląda mniej atrakcyjnie- źdźbła są żółtawe a darń mniej gęsta.

W planie nawożenia musimy także uwzględnić dostarczenie fosforu i potasu, które wspomagają rozwój korzeni oraz odporność na czynniki atmosferyczne jak susza i mróz. Stosunek poszczególnych składników azot-fosfor-potas wynosić powinien 6:3:1 i najlepiej wybrać nawóz o takim stosunku makroelementów.

 

Może przeczytasz jeszcze to?