Home Rośliny Ogród pełen aromatów

Ogród pełen aromatów

by Paula Kliś
Ogród pełen aromatów

Jak zaprojektować ogród pełen aromatów? Aranżacja ogrodu to nie tylko odpowiedni wybór roślin pod kątem ich kształtów i barw, ale również zapachu. Ogród, gdzie możemy cieszyć się ciekawym zapachem kwiatów, to marzenie, które w prosty sposób można wcielić w życie.
Zapach kwiatów nie tylko sprawia, że spędzanie czasu w ogrodzie jest przyjemne, ale także działa antystresowo i poprawia nastrój.
Mimo, że wiele roślin podczas kwitnienia wydziela intensywną i przyciągającą woń, tylko nieliczne z gatunków działają niczym naturalne perfumy wyczuwalne z daleka.
Jeżeli chcecie cieszyć się ogrodem pełnym przyjemnych, kwiatowych woni sprawdźcie jakie rośliny warto posadzić w ogrodzie.

Ogród pełen aromatów – maciejka
Maciejka w ciągu dnia raczej nie przyciąga uwagi zapachem, za to rozwija pełnię aromatów w godzinach wieczornych i nocą. Maciejki idealnie sprawdzą się do każdego typu ogrodu jak również na balkonie i tarasie.

Ogród pełen aromatów – groszek pachnącyPoradyOgrodnicze.pl – Ogród pełen aromatów – groszek pachnący
Groszek idealnie sprawdzi się jako ciekawa osłona altanek, ścian czy jako „pnącze” na balkon. Rośliny te mogą przybierać różną barwę – najbardziej popularną jest biel, róż i fiolet.
Warto pamiętać, że ozdobne formy pachną mniej intensywnie od tej podstawowej.
Ich subtelny zapach czuć w szczególności wieczorową porą.

Ogród pełen aromatów – hiacynty
Hiacynty zwiastują nadejście wiosny. Najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych, a na zimę musisz pamiętać by je okryć – są wrażliwe na mróz.
Ich kolor zależy od odmiany, najczęściej kwitną na biało, niebiesko, fioletowo, różowo i czerwono.

Ogród pełen aromatów – liliePoradyOgrodnicze.pl – Ogród pełen aromatów – lilie
Lilie uwielbiają słońce, dlatego unikaj sadzenia ich w zacienionych miejscach. Ozdobą są duże, kielichowate, trąbkowe lub miseczkowate kwiaty o różnorodnej barwie. Lilie wydzielają bardzo intensywny zapach, a najmocniej pachną białe odmiany.
Ich urokliwy wygląd sprawia, że idealnie sprawdzą się do reprezentacyjnych części ogrodu.

Ogród pełen aromatów – konwalia
Mimo, że jej zapachem można się cieszyć dość krótko, to warto posadzić ją w swoim ogrodzie. Przyciągający aromat jest wyczuwalny w całej okolicy. Ciekawą ozdobą są zarówno drobne, dzwonkowate białe kwiaty zebrane w grono jak i duże lancetowate liście.

Ogród pełen aromatów – róże PoradyOgrodnicze.pl – Ogród pełen aromatów – róża
Tej propozycji nie mogłoby zabraknąć na naszej liście.
Wyróżnia się m.in. róże pnące, róże parkowe, róże wielokwiatowe i róże wielkokwiatowe. Większość z nich wydziela intensywny zapach, chociaż jest to cecha odmianowa.
Najintensywniejszy zapach mają róże rosnące dziko.

Może przeczytasz jeszcze to?