Home Urządzenia ogrodowe Sprzęt ogrodniczy – kupno czy wynajem?

Sprzęt ogrodniczy – kupno czy wynajem?

by PoradyOgrodnicze.pl
Sprzęt ogrodniczy

Sprzęt ogrodniczy – kupno czy wynajem?

Które narzędzia ogrodnicze kupić, a które wynająć? To dylemat, z którym zetknął się chyba każdy posiadacz ogrodu. W związku z nadchodzącym sezonem ogrodniczym przeprowadziliśmy dla Was analizę za i przeciw kupna lub wypożyczenia narzędzi i sprzętu ogrodniczego.

Wiosna tuż tuż i czas pomyśleć o pracach w ogrodzie.

Dla wielu osób koniec marca to nie tylko pierwsze ciepłe dni i początek długo wyczekiwanej wiosny, ale przede wszystkim czas na rozpoczęcie prac w ogrodzie. Tak tak, są tacy, którzy żyją od wiosny do wiosny, a tekst znanej piosenki Marka Grechuty „Wiosna, ach to ty” ma dużo głębsze znaczenie, niż tylko piosenka.
Ale, żeby praca w ogrodzie sprawiała prawdziwą przyjemność potrzebne są nie tylko chęci, ale również właściwy sprzęt i narzędzia wspomagające.

Dlaczego w ogrodzie powinniśmy stosować narzędzia mechaniczne?

Oprócz standardowych narzędzi ręcznych, nieodzownym atrybutem współczesnego ogrodnika są narzędzia mechaniczne. Wiele osób dzisiaj nie wyobraża sobie funkcjonowania bez kosiarki. Dzięki mechanicznym narzędziom ogrodowym:
– skracamy czas wykonywanych prac – szczególnie dla osób, które prace w ogrodzie wykonują po zakończeniu pracy zarobkowej;
– nie męczymy się – podczas gdy wiele prac w ogrodzie wymaga sporego wysiłku fizycznego, któremu nie zawsze sprostają osoby drobniejszej budowy;
– uzyskujemy lepsze efekty – narzędzia mechaniczne są dokładniejsze i przede wszystkim powtarzalne, a rezultat wykonanej nimi pracy nie wymaga wielkich umiejętności od osoby nimi operującej (np. kosiarka vs kosa);

Kupować? A może jednak wynajmować?

Wiele osób, szczególnie tych, którzy swoją przygodę z ogrodem dopiero rozpoczynają (zazwyczaj są to posiadacze nowych domów) staje przed dylematem zakupu nowych narzędzi ogrodniczych. Po jakimś czasie od zakupu jednak okazuje się (wiele osób niestety popełnia ten błąd), że nie każde narzędzie jest wykorzystywane wystarczająco często, aby uzasadniać jego zakup, a ceny dobrego sprzętu mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych.
Ponadto maszyny to też przechowywanie i serwis, a to dodatkowo podwyższa koszty posiadania takiego sprzętu.
Przyjrzyjmy się więc, które narzędzia kupować, a które wynajmować.

Kosiarka

Kosiarka to chyba jedna z pierwszych maszyn ogrodniczych, które rozważa kupić każdy posiadacz ogrodu. Kosiarka jak sama nazwa wskazuje, służy do koszenia głównie trawy. Trawnik, który ma być ozdobą każdeo ogrodu wymaga koszenia przynajmniej raz w tygodniu, praktycznie od połowy kwietnia do połowy października. To oznacza, że kosiarka będzie wykorzystywana w ciągu jednego sezonu nawet kilkadziesiąt razy.
Nasza rada – Kupno.
Warto wspomnieć też, że łąki lub pola kosi się kosiarką bijakową lub rotacyjną zazwyczaj podłączaną do ciągnika. Więc jeżeli posiadasz łąkę, a nie jesteś rolnikiem i nie posiadasz traktora, wtedy zdecydowanie sugerujemy wynajem.
Znajdź kosiarka bijakowa na wynajem w twoim regionie.

Kosa spalinowa

Kosa spalinowa to rodzaj kosiarki ręcznej, którą wykorzystuje się w przypadku nierównego terenu lub w miejscach trudno dostępnych np. rowy drogowe, obrzeża stawów, jezior, rzek, łąki, pola, itp. Jeżeli twój trawnik jest równy jak tafla lodu i nie posiadasz wyżej wymienionych utrudnień na swojej działce, wtedy zastosowanie kosy spalinowej jest raczej znikome.
Nasza rada – Kupno lub Wynajem.

Glebogryzarka

Glebogryzarka to maszyna ogrodnicza przeznaczona do spulchniania wierzchniej warstwy ziemi tzw. humusu, w celu jej regeneracji, a następnie przed dokonanie zasiewu warzyw i owoców sezonowych. Tradycyjnie mówiąc glebogryzarka to taka przysłowiowa łopata/szpadel mechaniczny. Glebogryzarka jest narzędziem raczej rzadko wykorzystywanym w przydomowym ogródku. Zazwyczaj jest to jeden lub dwa razy w roku, przed rozpoczęciem i po zakończeniu sezonu ogrodowego. Najtańsza glebogryzarka to jednak wydatek około 1000 zł, dlatego biorąc pod uwagę częstotliwość jej stosowania oraz koszt decyzja może być jedna.
Nasza rada – Wynajem.
Znajdź glebogryzarka na wynajem w twoim regionie.

Rozdrabniacz/Rębak

Kolejną maszyną, która sprawia dylemat posiadaczom ogrodu to rozdrabniacz/rębak. Różnica między rozdrabniaczem, a rębakiem jest raczej niewielka, aczkolwiek. I jedna i druga maszyna rozdrabnia gałęzie i twarde odpady ogrodowe na drobną sieczkę, aczkolwiek rozdrabniacz zazwyczaj jest w stanie poradzić sobie tylko z drobnymi gałęziami i krzewami (max 5 cm), podczas gdy rębak radzi sobie ze znacznie grubszymi gałęziami i kłodami drewna, a ponadto bardziej zaawansowane modele umożliwiają tworzenie zrębek dekoracyjnych.
Jeżeli posiadasz dużo drobnych krzewów na swojej działce warto pomyśleć o rozdrabniaczu, gdyż szybkość z jaką się rozrastają krzewy wymaga częstego ścinania, a dzięki rozdrabniaczowi przetworzyć odpad w drobną posypkę użyźniającą grunt.
Nasza rada – Kupno.

Jeżeli jednak twój ogród to tylko tuje i trawnik, wtedy można sobie podarować zakup, a w razie potrzeby skorzystać z wypożyczalni (znajdź najbliższą wypożyczalnie tutaj).
Jeżeli chodzi o rębak, to raczej posiadają go firmy zajmujące się profesjonalną wycinką i przycinką drzew, gdyż koszt zakupu jest bliski ceny używanego samochodu. Z rębaka korzysta się zazwyczaj w przypadku znacznej zmiany aranżacji ogrodu, wtedy gdy wycinamy duże drzewa lub choinki.
Nasza rada – Wynajem.
Znajdź rębak na wynajem w twoim regionie