Home Testy Test kosiarki Ryobi RLM13E33S

Test kosiarki Ryobi RLM13E33S

by PoradyOgrodnicze.pl

W ofercie sklepów ogrodniczych znajdziemy dziesiątki kosiarek, a wybór tej jedynej jest dość złożony. Elektryczna czy spalinowa? Mała czy duża? Od jakiego producenta? Z napędem czy bez? Biorąc pod uwagę fakt, iż kosiarka powinna służyć nam przez wiele lat, ważne jest by była to inwestycja udana, a stosunek jakości do ceny optymalny. Aby ułatwić zakup idealnej kosiarki cyklicznie testujemy sprzęt i dzielimy się naszymi uwagami. Dziś prezentujemy test kosiarki Ryobi RLM13E33S, kolejny w naszej serii testowej.

Opakowanie i montaż

Kosiarka Ryobi RLM13E33S  jest fabrycznie zapakowana w karton, w którym wszystkie elementy są dobrze zabezpieczone. Ku naszemu zadowoleniu montaż kosiarki Ryobi RLM13E33S jest prosty dziecinnie prosty. Jedyne co musimy zrobić po otwarciu pudełka, to włożyć dwa elementy rączki w otwory i dokręcić dwie śrubki-motylki. Za to ogromny plus. Od momentu otwarcia pudełka do rozpoczęcia koszenia nie mija więcej niż 10 minut.

Budowa

Kosiarka Ryobi RLM13E33S wyposażona jest w silnik elektryczny o zadowalającej mocy 1300W, wymaga zatem zewnętrznego źródła zasilania. Szerokość efektywnego koszenia to w tym przypadku 33 cm. Testowane urządzenie sprawdzi się zatem doskonale na niewielkich trawnikach o powierzchni do około 300-400 m kw.

Kosiarka Ryobi RLM13E33S ma prostą, kompaktową budowę i składaną rączkę, która ułatwia przechowywanie. Sprzęt wyposażony jest w rączkę transportową do łatwego przenoszenia oraz centralną regulację wysokości, co znacznie ułatwia zmianę wysokości. Sam uchwyt do regulacji jest niestety wykonany z plastiku, ale bolec blokujący jej położenie jest metalowy, co może mieć wpływ na zwiększenie trwałości tego newralgicznego podzespołu.

Osłona noża jest wykonana z tworzywa sztucznego, dzięki czemu cała kosiarka waży jedynie około 9kg. Rączka jest aluminiowa i na górze obłożona gąbką dla lepszego chwytu. Sam uchwyt do prowadzenia kosiarki jest wygodny, ergonomiczny i posiada regulację wysokości. Kosiarka ma dwie dźwignie uruchamiania silnika- w lewej i prawej części, dzięki czemu możemy kosiarkę wygodnie obsługiwać jedną ręką.

Kosiarka Ryobi RLM13E33S posiada nieduże koła z tworzywa sztucznego. Cała jest bardzo zwrotna i łatwo nią manewrować. Kosz o pojemności 35 litrów jest wykonany częściowo z siatki i plastiku, co naszym zdaniem jest najwygodniejszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem na rynku. Resztki trawy łatwo jest z niego usunąć, a jeśli coś w koszu po koszeniu pozostanie, to przewiewny materiał nie powoduje gnicia trawy wewnątrz kosza. Łatwo go także złożyć i nie zabiera wiele miejsca. Kosiarka ma funkcję mulczowania.

Rączka kosiarki jest łatwo składana na pół, a dodatkowo całą rączkę można w banalny sposób odłączyć od korpusu dzięki szybkozłączkom na przycisk. To rewelacyjne rozwiązanie, jeśli nasza kosiarkę każdorazowo wozimy ze sobą na działkę lub mamy ograniczona przestrzeń magazynową.

Koszenie kosiarką Ryobi RLM13E33S 

Do testu przystąpiliśmy w słoneczny dzień, ale po nocnych opadach deszczu trawnik był jeszcze wilgotny, co stawia poprzeczkę dla kosiarki wysoko. Do dzieła!

Silnik kosiarki Ryobi RLM13E33S pracuje dość cicho jak na swa moc. Jako że listopad to praktycznie ostatni miesiąc prac na trawniku, postanowiliśmy trawnik skrócić do zimowej wysokości, czyli około 2-3 cm. Szybka korekta wysokości koszenia i jedziemy. Łatwo wyregulować pożądaną wysokość koszenia dzięki centralnej regulacji.

Kosiarkę testowaliśmy na nieco wilgotnym trawniku o powierzchni około 400m kw i nieregularnym kształcie. Celowo na trawniku zostawiliśmy nieco opadłych liści, jako utrudnienie, ale także dla oddania naturalnych warunków. Wszak zawsze w trakcie koszenia, na trawniku może pojawić się jakiś liść czy nieduża gałązka.

Liście z trawnika, wraz ze skoszoną trawą trafiały prosto do kosza. Pokos był wrzucany do kosza, prawie do jego całkowitego zapełnienia. Mokra trawa nie blokowała otworu wylotowego, a na trawniku nie pozostawały żadne resztki mokrego mulczu. Funkcja mulczowania działa sprawnie, co można zauważyć podczas opróżniania kosza- ścinki trawy są drobne, dzięki czemu więcej pokosu mieści się w koszyku.

Wykonywanie manewrów kosiarką jest wygodne, zarówno przy jeździe naprzód jak i do tyłu. Kosiarka  Ryobi RLM13E33S jest skonstruowana tak, by w założeniu dokaszać trawnik przy murkach czy krawężnikach (tzw. Easy Edge). Takie rozwiązanie sprawdza się całkiem nieźle. Nie jest konieczne dodatkowe wykaszanie nożycami czy podkaszarką. Cały trawnik o powierzchni 400 m kw skosiliśmy dwukrotnie opróżniając kosz, co jest zadowalającym wynikiem. Bieżnik kół jest dość gruby, przez co w trakcie koszenia nieco mokrej skoszonej trawy się do nich przyklejało. Podobnie było ze spodnią częścią obudowy. Łatwo jednak było trawę usunąć i oczyścić kosiarkę.

Uchwyt kosiarki Ryobi RLM13E33S jest wygodnie wyprofilowany, czarna gąbka nie brudzi się.

Podsumowanie

Kosiarka Ryobi RLM13E33S robi dobre wrażenie i budzi zaufanie swoją solidnością. W tym przedziale cenowym (350-500zł brutto) to bardzo dobry wybór. Warto zwrócić uwagę na dośc duży kosz (35 L) oraz centralną regulację wysokości koszenia. Dobrze działa system wrzucania do kosza, nawet przy mokrym trawniku. Konstrukcja jest kompaktowa, sprawdzimy jak będzie sprawowała się przy długotrwałym użytkowaniu.

W trakcie testów nie trafiliśmy na żadne istotne cechy kosiarki Ryobi RLM13E33S, które budziłyby niepokój czy były niepraktyczne. Wielkie plusy za łatwość montażu, siatkowy kosz i możliwość całkowitego demontażu rączki.

Ocena: 5/5

 

Może przeczytasz jeszcze to?