Home Pielęgnacja ogrodu Pielęgnacja trawnika latem

Pielęgnacja trawnika latem

by Paula Kliś
PoradyOgrodnicze.pl - Pielęgnacja trawnika latem

Jak powinna wyglądać pielęgnacja trawnika latem? Lipiec to miesiąc, w którym robi się coraz bardziej gorąco. PoradyOgrodnicze.pl - Pielęgnacja trawnika latem - upałChociaż większość z nas cieszy się z pełnych słońca dni, rośliny niekoniecznie lubią taką pogodę. Zadbany trawnik to najpiękniejsza ozdoba ogrodu latem. Warto pamiętać, o specjalnej pielęgnacji trawnika w gorące i suche dni.
Dziś prezentujemy kilka przydatnych porad, które ochronią trawnik przed gorącem i sprawią, że będzie zdrowo rósł przez cały sezon wakacyjny.

Pielęgnacja trawnika latem – Ochrona trawnika
Temperatury do 26°C sprzyjają wzrostowi trawnika. Kiedy jednak termometr wskazuje ponad 30°C, trawa niemal przestaje rosnąć. Jeśli trawnik będzie zbyt nisko skoszony ziemia wyschnie, a trawa wypali się. Wówczas nawet bardzo intensywne i dokładne nawadnianie nie pomoże. Warto zadbać, by trawnik w najcieplejszych miesiącach miał długość ok 5-6 centymetrów.
Aby dodatkowo ochronić trawę przed upałami, dobrze jest zastosować dawkę letniego nawozu bogatego w potas i ubogiego w azot. Potas wzmacnia ściany komórkowe, zapobiegając nadmiernej transpiracji.
Dzięki temu silne promieniowanie słoneczne nie wysuszy zanadto trawnika.
Pielęgnacja trawnika latem – Podlewanie trawnikaPoradyOgrodnicze.pl - Pielęgnacja trawnika latem - trawa
Jeśli planujesz podlać trawnik, najbardziej odpowiednią porą będzie poranek – najlepiej do godziny 7:00 rano. Wówczas podlewanie jest najbardziej efektywne, a Ty ograniczasz ryzyko pojawienia się chorób grzybowych.
Jeżeli wstawanie o wczesnej porze jest dla Ciebie niemożliwe, bądź po prostu nie masz na to czasu, możesz wykorzystać sterownik nawadniania, który automatycznie nawodni trawnik o wybranej godzinie.
Nie bez znaczenia jest także ilość wody. Trawa będzie wystarczająco podlana, kiedy dziesięć centymetrów wierzchniej warstwy gleby będzie nasączone wodą. Możesz to przeliczyć w prosty sposób poprzez zmierzenie ilość zużytej wody. Optymalna wartość wynosi od 10 do 15 litrów wody na metr kwadratowy. Nie warto przesadzać z podlewaniem i zachować umiar, ponieważ zbyt dużo wilgoci może przyczynić się do pojawienie się grzybów. Trawnik nie powinien być stale wilgotny. Wystarczy intensywne podlewanie 2-3 razy w tygodniu. Jeśli Twój trawnik nie jest odpowiednio zwertykulowany i zawiera warstwę filcu, powinieneś zachować szczególną ostrożność w tym względzie.
Wertykulacja trawnika
Wertykulacja jest zabiegiem polegającym na pionowym nacinaniu darni by usunąć filc, dotlenić oraz odmłodzić trawę. Wertykulację najlepiej wykonywać wiosną, kiedy trawa zaczyna wzrost, jednak można go także przeprowadzić wraz z końcem sierpnia i na początku września.

Może przeczytasz jeszcze to?