Home Rośliny Zakup roślin do ogrodu

Zakup roślin do ogrodu

by PoradyOgrodnicze.pl
Zakup roślin do ogrodu

Zakup roślin to jeden z najprzyjemniejszych momentów w zakładaniu nowego ogrodu. Radzimy na co zwrócić uwagę, by wybrać zdrowe i silne rośliny, które dobrze przyjmą się w naszych ogrodach, oferując ładny wzrost i rozwój przez kolejne lata.

Zakup roślin jest ważny. Dokonajmy go w zaufanej szkółce lub centrum ogrodniczym cieszącym się renomą i uznaniem. Odradzamy raczej zakupy w hipermarketach ogólnobudowlanych, które nie posiadają warunów do przechowywania roślin. W szkólce czy centrum ogrodniczym roślinami zajmuja się doświadczeni ogrodnicy, którzy znaja się na ich pielęgnacji oraz uprawie. A dla nas- klientów to większa szansa na zakup roślin dobrej jakości.

zakup roślin

Obok miejsca zakupu ważnych jest też kilka cech, które możemy skontrolować samemu. Po pierwsze, sprawdźmy czy roślina ma dobry turgor, czyli elastyczność i sprężystość organów. Widać to już na pierwszy rzut oka- roślina sprawia wrażenie mięsistej, dobrze uwodnionej, bez śladów podsychania czy więdnięcia. Oznacza to, że jest regularnie nawadniana. Przypatrzmy się też pokrojowi- jeśli okaz rozrasta się równomiernie we wszystkich kierunkach, to dobry znak. Niemal na pewno posiada dobre warunki świetlne, umożliwiające prawidłowy rozwój.

Po drugie, ważne jest dokładne sprawdzenie stanu zdrowotnego i obecności na roślinie wszelkich szkodników czy śladów chorób. Jeśli widzimy, że na krzewie, drzewie czy bylinie, które chcemy zakupić żerują szkodniki lub liście posiadaja niepokojące plamy, naloty lub nadgryzienia, to nie wybierajmy tego okazu. Decydując się na zakup roślin porażonych chorobami nie tylko decydujemy się na roślinę, która może słabo rosnąć, ale grozi nam również zawleczenie do ogrodu całej masy chorób lub szkodników, z którymi walczyć będziemy nawet miesiącami.

Bądźmy czujni, gdy sprzedawcy oferują rośliny w podejrzanie niskiej cenie. Pamiętajmy, że producenci materiału roślinnego to często naukowcy, którzy doskonale znają fizjologie roślin. Kiedy chcą sprzedać nam z pozoru piękne i zdrowe okazy za pół ceny, to możemy być niemal pewni, że są to rośliny chore lub wadliwe, a choroba we wczesnym stadium może być widoczna tylko dla znawców. Oczywiście, promocje się zdarzają, ale dotyczą one raczej roślin, które sa już po kwitnieniu w danym roku i mogą prezentować sie mniej okazale niz te, które właśnie kwitną. Najczęściej jednak niska cena oznacza niską jakość.

Może przeczytasz jeszcze to?