Home Rośliny Róża dzika – Rosa canina

Róża dzika – Rosa canina

by Anna Ziółkowska
Róża dzika - Rosa canina

Róża dzika (Rosa canina) to popularny krzew osiągający maksymalną wysokość 3 m, występujący w prawie całej Europie, Azji Mniejszej i Afryce północnej. Różę dziką można znaleźć naturalnie rosnącą na słonecznych zboczach i leśnych przydrożach. Często służy jako krzew ozdobny w parkach, pasach zieleni, ogrodach przydomowych lub jako roślina żywopłotowa.

Charakterystyczną cechą tego krzewu są pędy, które wyginają się łukowato i całe porośnięte są ostrymi kolcami. Liście układają się naprzemianlegle, a są zbudowane z 5 blaszek liściowych, które zakończone są pojedynczymi lub podwójnymi ząbkami. Kwiaty Rosa canina są barwy białej lub białoróżowej, średniej wielkości, zbudowane z 5 płatkowego kielicha, rosną pojedynczo lub w baldachogronach i zdobią krzew w czerwcu. Cechują się przyjemnym, intensywnym zapachem. Najbardziej rozpoznawalne dla tego gatunku są owoce, które kształtem i barwą przypominają małe czerwonawe pomidorki. Są owalnego kształtu, lekko wydłużone. Owoce róży dzikiej mają bardzo twardą powłokę, wnętrze wypełnione jest miąższem i białymi lub żółtymi nasionami. Posiadanie Rosa canina w ogrodzie przyczynia się do zwabiania pszczół, które zbierają nektar i pyłek z kwiatów.

róża dzikaRóża dzika oprócz walorów ozdobnych ma także zastosowanie w przemyśle spożywczym. Jej owoce bogate  są w bardzo duże ilości witaminy C, A, B1, B2, E, K i P oraz garbniki, kwasy organiczne, sole mineralne, białka, karotenoidy, a także antocyjany. Mają one właściwości moczopędne, przeciwzapalne, żółciopędne, a także wzmacniają odporność na choroby zakaźne. Wykorzystuje się je także przy dolegliwościach reumatycznych, chorobie wrzodowej, stanach zapalnych dróg moczowych czy schorzeniach wątrobowych. Z owoców można przygotować napar, który leczy osłabienie organizmy, nerwicę, bezsenność i awitaminozę.

Róża dzika ma wiele zastosowań w kuchni. Owoce róży wykorzystuje się do wyrobu win domowych. Miąższ z owoców idealnie sprawdza się w przetworach takich jak marmolady, konfitury i kompoty. Z płatków można wyrabiać ocet i soki. Herbata z Rosa canina ma lekki zapach wanilii, dzięki nasionom i kwiatom.

W kosmetologii można spotkać płyny do kąpieli i balsamy do ciała, które mają właściwości regenerujące i kojące rany. Olejek z różany często wykorzystywany jest jako składnik perfum i mydeł. Toniki i żele do demakijażu również wzbogacane są naparem z Rosa canina.

Może przeczytasz jeszcze to?