Home Pielęgnacja ogrodu Bielenie drzew owocowych

Bielenie drzew owocowych

by PoradyOgrodnicze.pl
Bielenie drzew owocowych

Bielenie drzew owocowych to nieskomplikowany zabieg pielęgnacyjny, polegający na malowaniu pni drzew białą farbą.

Bielenie drzewek

Bielenie drzew owocowych

Zabieg wykonuje się jesienią, aby zabezpieczyć niezacienione pnie przed działaniem promieni słonecznych. Bielenie drzew owocowych zapobiega rozgrzewaniu pni zimą oraz wczesną wiosną, kiedy słońce może już operować dość wyraźnie, ale drzewa nie rozpoczęły jeszcze pełnej wegetacji. Dzięki bieleniu, promieniowanie słoneczne jest odbijane od pni, dzięki czemu zgromadzone w nim substancje odżywcze rozpuszczone w soku komórkowym nie nagrzewają się i nie są transportowane w obrębie całego drzewa. Ma to szczególne znaczenie dla przyszłego owocowania drzew, na którym naturalnie najbardziej nam zależy. Soki, które dotarłyby do pąków i tam zamarzły pod wpływem zimowych i wiosennych mrozów byłyby uszkodzone, przez co nie zawiązałyby się kwiaty oraz owoce.

Oprócz odbijania promieni słonecznych, malowanie pni sprawia, że kora jest mniej chropowata i nie gromadzi się w niej woda, która zamarzając, mogłaby doprowadzić do pęknięć i uszkodzeń.

Bielenie drzew owocowych wygląda bardzo estetycznie

Bielenie drzew owocowych wygląda bardzo estetycznie

Bielenie drzew owocowych wykonuje się za pomocą pędzla przy użyciu roztworu wodnego wapna, które jest tanie i skuteczne. Wapno palone lub gaszone rozpuszczamy w wodzie w stosunku 4 litry wody/1kg wapna. Pnie należy pokryć tak przygotowaną farbą co najmniej do wysokości pierwszych gałęzi, czyli do wysokości, w której pień nie jest zacieniony. Najistotniejsze jest pokrycie wapnem podstaw pni i pni. Jednakże, jeśli drzewa rozwidlają się nisko, a często są tak celowo trenowane, aby pozyskiwanie owoców było łatwiejsze, można także pobielić górną część nisko rozwidlających się konarów. Tam bowiem, na płaskich powierzchniach lub tych o niskim spadku może gromadzić się woda oraz śnieg.

Bielenie drzew owocowych należy wykonać już jesienią, a najpóźniej wczesną zimą. Bielenie dopiero na wiosnę nieco mija się z celem ochronnym tego zabiegu, kiedy może być już zbyt późno ze względu na rozpoczętą wegetację.

Oprócz walorów ochronnych warto także zwrócić uwagę na estetyczny wymiar bielenia. Zima to na ogół dość ponura pora roku i białe pnie drzewek mogą wyglądać w tym czasie bardzo estetycznie i malowniczo.

Może przeczytasz jeszcze to?