Home Rośliny Cis pośredni – Taxus x media- idealny żywopłot

Cis pośredni – Taxus x media- idealny żywopłot

by PoradyOgrodnicze.pl

Cis pośredni (Taxus xmedia) to duży, zimozielony krzew iglasty, który cieszy się olbrzymią popularnością w polskich ogrodach i zieleńcach. Posiada ozdobne, regularnie, naprzeciwlegle ułożone igły.

Cis pośredni występuje w kilku wspaniałych odmianach, które znajdują rozmaite zastosowania. Może być nie tylko sadzony jako soliter, ale także jako trzon rabat. Fantastycznie spisuje się także jako strzyżony żywopłot.

Cis pośredni

Szczególnie popularna odmiana to Taxus xmedia 'Hicksii’. Jest to krzew dorastający do około 2,5 m wysokości po 10 latach uprawy. Rośnie zatem dość wolno, dzięki czemu nie wymaga częstego formowania. Pędy cisa pośredniego są lekko wzniesione, a szczególną wartość stanowią eleganckie, sztywne igły o ciemnozielonej, intensywnie zielonej barwie. Jak wszystkie rośliny z tego rodzaju, także cis pośredni zawiązuje ozdobne, kuliste, intensywnie czerwone osnówki nasion. Krzew, choć piękny, ma jednak ograniczone zastosowanie, gdyż we wszystkich organach poza osnówkami nasion występuje taksyna- silna trucizna. Mimo to, cisy są spotykane nawet w ogródkach szkolnych czy przedszkolnych. Zjedzenie nawet kilku nasion przez dziecko może powodować torsje i dolegliwości ze strony dróg oddechowych.
Cis pośredni nie jest wymagającą rośliną, choć najlepiej rośnie na stosunkowo wilgotnych i żyznych glebach. Znosi zacienienie, ale w pełnym cieniu może dawać małe ilości ozdobnych nasion. Preferuje półcień, w którym ładnie się zagęszcza i tworzy wręcz lite zielone ściany. Preferowany jest kwaśny odczyn gleby (pH około 4,5).
Cis pośredni 'Hicksii’ to zdecydowanie najlepsza odmiana na strzyżone żywopłoty.

 

 

Może przeczytasz jeszcze to?