Home Pielęgnacja ogrodu Styczeń w ogrodach

Styczeń w ogrodach

by PoradyOgrodnicze.pl
styczeń w ogrodzie

Styczeń w ogrodach oznacza najniższe w roku temperatury, a także silne, mroźne wiatry oraz duże opady śniegu. Jest to okres bardzo dużego stresu dla roślin, a dla ogrodników czas doglądania okazów, kontrolowania okryć zimowych oraz planowanie działań w nadchodzącym sezonie wegetacyjnym. Styczeń to dobry miesiąc na projektowanie nowych rabat, nasadzeń oraz planu pielęgnacji na cały nadchodzący sezon.

Styczeń w ogrodach owocowych

W styczniu, jeśli nie uczyniliśmy tego w listopadzie lub grudniu, wykonujemy bielenie drzew owocowych. Jeśli miesiąc jest wilgotny, to wapno może ulec wymyciu. W takim przypadku uzupełniamy ubytki malując pień i grube konary nową porcją wapna.

W tym miesiącu możemy także pozyskiwać zdrewniałe sadzonki z pędów, które na wiosnę ukorzenimy lub zaszczepimy, aby uzyskać nowe rośliny.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliśmy, usuwamy mumie, czyli zgniłe owoce wciąż wiszące na pędach.

Styczeń w ogrodach zimowych

W styczniu, podobnie jak przez cały sezon zimowy podlewamy i doglądamy roślin w ogrodach zimowych. Uważajmy szczególnie na choroby i szkodniki, które z uwagi na zimę mogą przenosić się do ciepłego ogrodu zimowego. Sprawdzamy regularnie wilgotność powietrza oraz temperaturę, która powinna być nieco niższa niż w pełni sezonu.

Rośliny z tropikalnym pochodzeniem możemy raz w miesiącu umyć lub liście przetrzeć wilgotną ściereczką. Pamiętajmy także, by chronić wszystkie gatunki przed przeciągami.

W styczniu możemy rozmnażać rośliny doniczkowe przez sadzonki liściowe oraz pędowe, które umieszczamy w wilgotnym podłożu, ale nie w bezpośrednim słońcu. Przez pierwsze kilka tygodni ukorzeniające się sadzonki możemy osłonić siatką cieniującą.

Styczeń w ogrodach przydomowych

W styczniu kontrolujemy jakość i szczelność osłon przed mrozem i wiatrem. Jeśli natomiast nie zabezpieczyliśmy roślin przed zimą to robimy to teraz. Ważne jest okrycie gatunków o małej tolerancji na mróz oraz preferujących zaciszne stanowisko.

Szczególnie dbamy o rośliny zimozielone- krzewy i drzewa. Otrzepujemy z nich nadmiar zalegającego śniegu, który może doprowadzić do zdeformowania pokroju, a nawet wyłamywania gałęzi! W okresach dłuższych dodatnich temperatur możemy rośliny zimozielone podlewać, gdyż nawet w sezonie zimowym prowadzą one wegetację. Niedobór wody może spowodować suszę fizjologiczną.

styczeń w ogrodach

Styczeń w ogrodach to także okres planowania nowych nasadzeń i aranżacji. Po pracowitym okresie świątecznym mamy więcej czasu na wyszukiwanie nowych gatunków roślin oraz urządzeń, a także na sporządzanie szkiców nowej rabaty lub zakątka.

Pamiętajmy także o dokarmianiu ptaków. Możemy w tym celu zaaranżować specjalny kącik lub po prostu wybrać się na spacer, by rozsypać w okolicy pokrojony chleb oraz ziarna.

 

Może przeczytasz jeszcze to?