Home Pielęgnacja ogrodu Jak przygotować ogród na zimę

Jak przygotować ogród na zimę

by PoradyOgrodnicze.pl
jak przygotować ogród na zimę

Pojawienie się pierwszych oznak końca lata to znak, że w ogrodzie nadchodzi czas na jesienne porządki. Właściwie przygotowany plan działania, dokładna pielęgnacja roślin, oczyszczenie terenu to idealny pomysł jak przygotować ogród na zimę? Jesienne porządki to sposób na to, by na wiosnę cieszyć się wspaniałym ogrodem. Co więcej, rośliny zimozielone będą się prezentowały wspaniale przez całą zimę.

Jak dbać o ogród jesienią?

Koniec lata i początek jesieni to doskonały czas na ostatnie przycinki. Można wyrównać żywopłot, przyciąć krzewy usuwając z nich martwe gałązki i kwiatostany. Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że wszelkie czynności fizjologiczne roślin spowalniają, przygotowując się do zimy. To właśnie z tego powodu należy szczególnie zadbać o porządne nawodnienie ogrodu. Pozwoli to na zgromadzenie wody, szczególnie dla roślin zimozielonych, które jednak będą potrzebowały wilgoci przez cały ten okres. Podlewanie w okresie jesiennym, czy wiosennym również ma kluczowe znaczenie. Ponieważ nawet delikatne słońce może prowadzić do ich przesuszenia.

Jak zabezpieczyć ogród przed zimą?

Kluczowe znaczenie ma właściwe podejście do przygotowania na zimę. Wiele osób zbyt wcześnie wykonuje okrycia, mające za zadanie chronić przed mrozem. Prawdą jest, że wczesną jesienią, należy zadbać o właściwe nawodnienie całego terenu, ale również na usunięcie martwych gałązek, kwiatostanów, czy ostatnie przycięcie roślin. Dzięki temu mają szansę na właściwe przygotowanie się do chłodnych dni, zmagazynowanie wody, ale także na wiosnę będą prezentowały się wyjątkowo.

W przypadku bylin wystarczy przykryć je warstwą liści lub gałązkami czy trocinami. Doskonale sprawdzi się w tej roli kora, ale także gałązki iglaste. Już w trakcie porządkowania ogrodu czy grabienia liści, warto zastanowić się nad ich późniejszym wykorzystaniem. Odpowiednio przygotowana warstwa izolacyjna, doskonale ochroni nawet przed kilkunastostopniowym mrozem. Koniecznie należy zadbać o to, by osłona miała co najmniej 20 centymetrów grubości. Jeśli jesień jest ciepła, nie ma konieczności stosowania dodatkowego zabezpieczenia przed zimą, ponieważ rośliny mają odpowiednio dużo czasu, by samodzielnie o to zadbać.

W przypadku traw pampasowych, ozdobnych, ale również miskantów, warto zastosować dokładne okrycia. Te rośliny są szczególnie wrażliwe na mrozy i śniegi, dlatego należy zadbać o to, by przezimowały. Dobrym rozwiązaniem będzie nagromadzenie suchych liści, którymi można przykryć roślinę tuż przy ziemi, natomiast powyżej należy okryć słomą, ale również włókniną czy liśćmi. Wiele zależy od tego, jakie materiały mamy pod ręką. W przypadku ogrodów, które są narażone na zimne wiatry i znajdują się z dala od zabudowań, warto zadbać o grubsze okrycie.

W przypadku roślin zimozielonych, ale również różaneczników, wrzosów, czy wrzośców warto zadbać o zabezpieczenie przed mrozem. Można zastosować do tego korę, kompost, ale także specjalną siatkę. Identycznie należy postępować z drzewami zimozielonymi i krzewami formowanymi. Dbając o odpowiedni termin ostatniego przycinania, można dać im czas na właściwe przygotowanie się do zimy. Drzewa owocowe można bielić, co doskonale je zabezpieczy przed minusową temperaturą.

Właściwe przygotowanie na przyjście zimy

Właściwe zabezpieczenie drzew, krzewów i pozostałych roślin w ogrodzie sprawi, że na wiosnę można będzie cieszyć się wspaniałym ogrodem. Warto sprawdzić, co znajduje się na całym terenie, ale także jak zabezpieczyć ogród przed mrozem? Stosując się do tych wskazówek, można będzie uzyskać naprawdę perfekcyjny wygląd terenu o każdej porze roku.

Może przeczytasz jeszcze to?