Home Zakładanie ogrodu Jak rozplanować ogród dla warzyw?

Jak rozplanować ogród dla warzyw?

by PoradyOgrodnicze.pl
jak rozplanować ogród warzywny

Jak rozplanować ogród dla warzyw?

Posiadanie własnego ogródka warzywnego w pobliżu domu jest bardzo wygodne i praktyczne. Aby jednak taki ogród stworzyć trzeba znać podstawowe zasady rozmieszczania roślin.

Jeśli marzysz o posiadania własnych ekologicznych warzyw, pozbawionych chemii i sztucznych nawozów, to własny ogród będzie tym miejscem, gdzie uda ci się taki plan zrealizować.

Pierwsze pytanie, jakie pojawia się przy zakładaniu takiego ogrodu to jak dużą część działki należy przeznaczyć pod uprawę warzyw. Okazuje się, że dla typowej rodziny powinny wystarczyć powierzchnia około 130 mkw.

Niezwykle istotne jest, aby miejsce pod ogród było dobrze nasłonecznione. To sprawi, że warzywa urosną szybko i będą miały dobry smak. Słoneczne miejsce jest konieczne dla takich roślin jak papryka, pomidory oraz sałaty i rzodkiewki. Planując ogród nie można też zapomnieć o sprawdzeniu jakości gleby, która będzie wymagała zabiegów użyźniających a niekiedy także odkwaszających. Na samym wstępie warto także zaplanować jak będzie rozwiązana kwestia podlewania roślin. Mając na uwadze wartości zdrowotne naszych roślin powinniśmy pamiętać o tym, aby nigdy nie umieszczać ich w pobliżu ruchliwych ulic czy fabryk.
Planując rozsadzanie warzyw trzeba pamiętać o występujących na działce drzewkach owocowych, pod którymi lepiej nic nie sadzić ze względu na cień. Na działce dobrze jest zaplanować ścieżkę główną a prostopadle od niej powinny odchodzić zagony warzyw.

Optymalna odległość pomiędzy zagonami to 30 cm. Bardzo istotne jest, aby zagony były ułożone w kierunku południe-północ, co da nam dobry dostęp światła słonecznego. Oczywiście istnieją także inne typy rozmieszczania zagonów warzywnych. Można stworzyć je w kształcie kwadratów albo wykorzystać system klasztorny. Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji.

Może przeczytasz jeszcze to?