Home Rośliny Przechowywanie warzyw na zimę

Przechowywanie warzyw na zimę

by Paula Kliś
Przechowywanie warzyw na zimę

Jak cieszyć się smakiem warzyw z przydomowego ogródka przez cały rok? Po zebraniu warto je przechować. Zanim jednak rozpoczniesz magazynowanie, przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się jak poprawnie wykonać przechowywanie warzyw na zimę.

Przechowywanie warzyw na zimę – Jakie warzywa można magazynować zimą? Przechowywanie warzyw na zimę

Najpopularniejsze z warzyw, które nadają się do przechowywania to m.in. ziemniaki, marchew, buraki, pietruszka, kapusta, por, chrzan, seler, czosnek oraz cebula.
Jeśli zadbasz o odpowiednie warunki, warzywa te bez problemów będą mogły przeleżeć nawet całą zimę bez uszczerbku dla smaku i wartości odżywczych. Tylko kilkanaście dni będą w stanie przetrwać pomidory, ogórki, kalarepa, kalafior czy rzodkiew.
Pamiętaj, że duże znaczenie ma także jakośćwarzyw, które planujesz magazynować. Powinny być one zdrowe, pozbawione szkodników i uszkodzeń.

 

Przechowywanie warzyw na zimę – Specyfika przechowywania najpopularniejszych warzyw:

Marchew możesz magazynować nawet 4 miesiące. Najlepiej trzymać ją w miejscach przewiewnych, ale nie zbyt suchych. Najlepiej z małym dostępem światła. Marchew możesz przechowywać luzem bądź w skrzyniach. Górną warstwę warto przysłonić piaskiem i spryskać niewielką ilością wody, by uchronić ją przed wysychaniem.
Ziemniaki powinny być przechowywane w pomieszczeniach o temperaturze 7 do 10°C oraz w miejscach o dużej wilgotności.Do ich przechowywania najlepiej sprawdzi się przewiewna piwnica.
Do przechowywania chrzanu sprawdzają się tylko młode korzenie. Dlaczego? Te stare są twarde i łykowate. Doskonałym miejscem do przechowywania chrzanu są pomieszczenia chłodne, jednak dające możliwość wietrzenia. Chrzan ułóż w skrzynkach na wyściółce z piachu, odkwaszonego torfu oraz trocin.

Przechowywanie warzyw na zimę – mrożenie!

Co jednak zrobić, gdy nie posiadamy piwnicy lub miejsca, w którym możemy przechowywać warzywa? Nie zapominajmy o naszych domowych zamrażarkach! Swieżo zebrane, oczyszczone, umyte i pokrojone warzywa możemy zamrozić bez utraty walorów smakowych i odżywczych. O ile w przypadku marchwi czy ziemniaków nie jest to zabieg opłacalny, o tyle jeśli uprawiamy fasolkę, bób, brokuły, kalafiora, to mrożenie wydaje się doskonałym rozwiązaniem. Własne, zdrowe warzywka w środku zimy? Proszę bardzo!

Przechowywanie warzyw na zimę – Kiedy zbieramy warzywa? Przechowywanie warzyw na zimę

Do magazynowania najlepiej sprawdzą się okazy wyrośnięte, jednak nie przejrzałe. Warzywa należy zbierać pod koniec sezonu jesiennego. Najlepiej wybrać do tego słoneczny dzień.
Do przechowywania warzyw dobrym wyborem będą skrzynie wykonane z tworzywa sztucznego, ponieważ w drewnianych szybciej mogą rozwinąć się grzyby czy pleśń. W ten sposób przygotowane zbiory możesz przechować w altance lub garażu, jednak po pierwszych przymrozkach zanieś je do pomieszczenia, które uchroni je przed zimnem.

Może przeczytasz jeszcze to?