Home Rośliny Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius)

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius)

by PoradyOgrodnicze.pl
Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius)

Jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius) to ładny krzew liściasty o niezwykle intensywnym zapachu kwiatów. Same kwiaty są również bardzo ozdobne – pojedyncze o czterech białych płatkach i żółtym środku. Krzew dorasta nawet do 2,5 metra wysokości i osiąga podobną szerokość, potrzebuje zatem sporej ilości miejsca w ogrodzie.

jaśminowiec wonnyJaśminowiec wonny to doskonała propozycja dla wszystkich właścicieli miejskich ogrodów. Krzew całkiem dobrze radzi sobie bowiem z suchym i zanieczyszczonym powietrzem. Jest również mało wymagający w stosunku do gleby. Znosi suszę oraz zarówno kwaśne jak i zasadowe gleby. Jaśminowiec wonny wymaga stanowiska słonecznego lub pół-cienistego, najlepiej jeśli będzie osłonięte od wiatrów. W takim miejscu najobficiej kwitnie, a na tym nam zależy. Kwiaty w dużej obfitości pojawiają się już w maju i pozostają na krzewie przez 3-5 tygodni. Co dwa-trzy lata jaśminowiec wonny wymaga solidnego cięcia odmładzającego, co dobrze wpływa na intensywność kwitnienia w kolejnych latach oraz nadaje mu ładny, regularny pokrój.

Jaśminowiec wonny pochodzi wprawdzie z południowej Europy-Włoch i Turcji, a zatem z klimatu cieplejszego niż polski, ale w naszych warunkach wykazuje dużą tolerancję na zimowy mróz. Krzew dobrze sprawdzi się jako soliter przy tarasie lub miejscu wypoczynkowym. To także dobra roślina do obsadzania ciągów komunikacyjnych, gdzie na spacerowiczów czekać będzie intensywny, upajający aromat kwiatów.

jaśminowiec wonnyDo najładniejszych odmian należą:

jaśminowiec wonny 'Aureus’ – nieco mniejszy od gatunku, liście przebarwiają się jesienią na złocisty kolor

jaśminowiec wonny 'Variegatus’ – mniejszy od gatunku, liście szarozielone z kremową obwódką

Może przeczytasz jeszcze to?