Home Urządzenia ogrodowe Nawierzchnie ogrodowe – pomysły

Nawierzchnie ogrodowe – pomysły

by PoradyOgrodnicze.pl
Nawierzchnie ogrodowe

Nawierzchnie ogrodowe, choć pełnią ważne funkcje, często sa traktowane po macoszemu, budowane najniższym kosztem lub z przypadkowych materiałów. Tym czasem, zajmuja niekiedy nawet 30% powierzchni całego ogrodu, mogąc stać się nieatrakcyjną dominanta zielonego założenia. Podpowiadamy jakich materiałów użyć, aby ścieżka w ogrodzie była nie tylko funkcjonalna i bezpieczna, ale także ładna.

Nawierzchnie ogrodowe należy podzielić na ziemne (czyli takie, które są zbudowane po prostu z warstwy gruntu, zagęszczonego lub nie) oraz twarde (wykonane ze żwiru, betonu, kamienia, drewna, etc.), a każdy z tych rodzajów ma swoje wady, zalety oraz różne zastosowania w różnych typach ogrodów.

Czym powinniśmy kierować się planując nawierzchnie ogrodowe? Po pierwsze powinny one być bezpieczne, aby nikt kto porusza się po ogrodzie, nie zrobił sobie krzywdy. Materiały stosowane na zewnątrz nie mogą być śliskie ani zbyt strome. Nie ma również mowy o elementach wystających z nawierzchni, które mogłyby spowodować upadek i uraz pieszego. Z bezpieczeństwem i funkcjonalnością wiąże się również kwestia odpowiedniego wyprofilowania dróżki i nadania jej poprzecznego spadku w celu odprowadzenia wody. Nawierzchnie ogrodowe powinny być nachylone pod kątem około 1-3% w zależności od użytego materiału. Na koniec, a może przede wszystkim, ogrodowe ścieżki muszą być estetyczne i dopasowane do charakteru całego ogrodu. I tak, nawierzchnie ogrodowe ziemne pasują do ogrodów wiejskich, naturalistycznych. Dobrze w takich założeniach komponują się również wszelkie rodzaje drewna ogrodowego, jak np. drewniany bruk oraz stare podkłady kolejowe. W ogrodach nowoczesnych bardzo modny stał się żwir, szczególnie biały oraz płyty marmurowe i kamień naturalny. Najczęściej na nawierzchnie ogrodowe wybierane są bez wątpienia kostki betonowe, które występują we wszystkich możliwych kolorach i kształtach. Są bardzo uniwersalne, ale używane w nadmiarze sprawiają wrażenie betonowego pustkowia dominując w krajobrazie.

Pomysł na nawierzchnie ogrodowe

Pomysł na nawierzchnie ogrodowe

Nawierzchnie ogrodowe wykonywane z twardych materiałów muszą posiadać podbudowę- warstwę żwiru oraz piasku, na których układamy wybrany materiał. Podbudowa powinna mieć minimum 20cm grubości. Skutecznie przedłuża żywotność naszych ścieżek. Zapobiega odkształceniom i uszkodzeniom dróżek w ogrodzie. Jeśli z jakichś powodów nie chcemy zamieniać naszego ogrodu w mały plac budowy, aby wytyczyć nowe nawierzchnie ogrodowe, możemy użyć trawnika jako ścieżki. Trawa jest odporna na sporadyczne zadeptywanie i dobrze sprawdza się jako nawierzchnia.

 

 

 

Może przeczytasz jeszcze to?