Home Urządzenia ogrodowe Drewniane meble ogrodowe

Drewniane meble ogrodowe

by Anna Ziółkowska
Drewniane meble ogrodowe

Drewniane meble ogrodowe

W wielu ogrodach możemy spotkać się z różnego typu elementami małej architektury wykonanymi z naturalnych materiałów. Wśród różnych surowców bez wątpienia króluje drewno, z którego tworzy się nie tylko obiekty małej architektury, ale również piękne meble ogrodowe.

Drewniane meble ogrodowe cieszą się dużą popularnością na całym świecie, głównie dlatego, że drewno jako naturalny surowiec tworzy niezwykłe połączenie z przyrodą w ogrodzie. Drewniane meble ogrodowe tworzą bardzo przyjemny nastrój będący połączeniem swojskości, naturalności, ale i nowoczesności. Biorąc pod uwagę różne, nowoczesne sposoby impregnacji, należy też uwzględnić trwałość tych urządzeń. Słońce, deszcz, śnieg, mróz, a także wilgoć, potrafią mocno uszkodzić ich strukturę, ale dobrze zaimpregnowane drewno może przetrwać wiele lat.

Często spotykamy się z pytaniem jakiego rodzaju drewno najlepiej wybrać, aby meble ogrodowe cechowała największa trwałość oraz piękny wygląd.

meble ogrodoweDrewno dębowe i modrzewiowe (szczególnie modrzew syberyjski) służy głównie do wykonywania tarasów i cieszy się dużym uznaniem w naszym kraju, głównie ze względu na dużą trwałość i małe wymagania odnośnie impregnacji. Tarasowe deski modrzewiowe są niemal tak wytrzymałe jak tworzywa sztuczne i przetrwać mogą w ogrodzie przez dziesiątki lat. Można też wykorzystać drewno egzotyczne, które jest znacznie trwalsze, ale i droższe. Jednakże przy tworzeniu tarasu należy pamiętać o lekkim, ledwo odczuwalnym kącie nachylenia powierzchni, ponieważ w czasie deszczu, woda powinna spływać z powierzchni drewna, a nie utrzymywać się tworząc kałuże. Nie zapominajmy też o układaniu desek na legarach. Nie powinny mieć styczności z wodą. Ta sama zasada dotyczy zajmowania przez meble ogrodowe miejsca w ogrodzie. Odradzamy ustawianie ich na stałe na trawniku czy ziemi, gdyż obecna tam wilgoć szybko doprowadzi do gnicia drewna.

Elementy małej architektury drewnianej, takiej jak place zabaw, trejaże, pergole, ogrodzenia, wiaty czy  altany najczęściej wykonywane są z drewna sosnowego, które charakteryzuje się większą miękkością od pozostałych rodzajów rodzimych gatunków. Należy pamiętać o tym, że tego typu drewniane meble ogrodowe potrafią się odkształcać pod wpływem nacisku i łatwiej nasiąkają wodą. Te konstrukcje drewniane również można wykonać z dębu, jesionu, modrzewia lub robinii akacjowej. Urządzenia do zabaw dla dzieci powinny być solidnie wykonane w celu bezpieczeństwa małych użytkowników. Place zabaw, tak jak i altany mają na celu chronić przed słońcem, jednakże w przypadku altan, dużą popularnością cieszą się konstrukcje ażurowe.

Meble ogrodowe wykonane mogą być praktycznie z każdego gatunku drewna, a dla użytkowników najważniejsza będzie ich wygoda oraz design, który może w piękny sposób podkreślić charakter naszego ogrodu.

Może przeczytasz jeszcze to?