Home Projektowanie Ogrodzenia w ogrodzie – inspiracje

Ogrodzenia w ogrodzie – inspiracje

by Anna Ziółkowska
Ogrodzenia w ogrodzie

Ogrodzenia w ogrodzie mogą różnić się wysokością, grubością, charakterem, a także rodzajem użytych materiałów. Sposób aranżacji zależy od inwencji twórczej wykonawcy. Najważniejsze, aby ogrodzenie współgrało z domem i ogrodem. W zależności od rodzaju użytych tworzyw, istotne są materiały i jakość wykonania ogrodzenia. Dzisiejsze trendy wzorowane są na prostych, geometrycznych kształtach, symetrii i przede wszystkim – niepowtarzalności oraz unikatowości. Poza najpopularniejszymi materiałami, jakimi są drewno, metal i kamień, znajdziemy też inne, równie praktyczne i trwałe, ale zdecydowanie bardziej oryginalne.

ogrodzenia w ogrodzie gabionyGabionowe ogrodzenia w ogrodzie – trwała, masywna konstrukcja zbudowana z metalowych prętów i siatki stalowej w postaci koszy w kształcie prostopadłościanu. Wnętrze wypełnione jest luźnymi, nie spojonymi zaprawą kamieniami lub żwirem. Ze względu na pełnienie funkcji ogrodzenia, ważna jest odpowiednia objętość materiału wypełniającego kosze. Kosze musza być osadzone na solidnym fundamencie, który przeniesie duże obciązenie do gruntu. Ganiony to bardzo elegancka, estetyczna i nowoczesna forma ogrodzenia w ogrodzie. Gabiony tworzą harmonię z elementami metalowymi, drewnianymi i aluminiowymi. Ich ostateczny wygląd ściśle zależy od użytego kruszywa – jego frakcji, koloru i kształtu. Ogrodzenia gabionowe, niestety, są dość kosztowne. Jeden kosz o wymiarach 200x250x30cm może kosztować od 700 do nawet 2000zł, w zależności od użytego kamienia.

Szklane ogrodzenia w ogrodzie – szkło jest jednym z popularniej wykorzystywanych materiałów w nowoczesnym budownictwie biurowym. Z uwagi na swoją elegancję i prostotę, dobrze wkomponuje się również w charakter ogrodu nowoczesnego. Przezroczystość szklanych tafli lub odbicia luster sprawiają, że w ogrodzie jest wizualnie więcej przestrzeni. Szklane ekrany warto wzmocnić akcentem elementów metalowych. Zaletą takiego ogrodzenia są estetyka i właściwość odbijania światła. Do wyboru mamy ogrodzenia szklane ażurowe, przebijające obraz po przeciwnej stronie, kolorowe i matowe. Minusami takiego ogrodzenia są większa wrażliwość na uszkodzenia zewnętrzne, a także wysoka cena, gdyż nie ma gotowych rozwiązań. Szkło jest materiałem, który wymaga specjalistycznej obróbki i montażu.

ogrodzenia w ogrodzieAluminiowe ogrodzenia w ogrodzie – lekkie elementy, najczęściej podłużne i wsparte na betonowych cokołach lub słupach. Najczęściej tworzą ogrodzenia ażurowe przypominające ustawienie żaluzji, lecz szczeliny między aluminiowymi „deskami” są na tyle wąskie, że zapewniają pełną intymność właścicielom posesji. Z uwagi na symetrię i proste kształty, najlepiej sprawdzą się przy domu nowoczesnym. Charakter ogrodzenia można podkreślić używając podobnych kolorów aluminium, na przykład do barwy dachu. Na rynku można spotkać się z różnego rodzaju kolorami i fasonami, które specjaliści komponują z kubaturą domu. Zaletami takich ogrodzeń są bezpieczeństwo i trwałość.

 

ogrodzenia w ogrodzie cortenKortenowe ogrodzenia w ogrodzie – Cor-Ten (korten, corten) to rodzaj stali, która pokrywa się piękną, rudą powłoką samozabezpieczającą się przed warunkami atmosferycznymi. Powstaje ona po poddaniu blachy procesowi wstępnej oksydacji albo pod wpływem czynników atmosferycznych. Miedź stanowi składnik stopu, dzięki czemu utworzona zostaje jednolita powłoka. Ogrodzenia z kortenu powstaja z elementów płaskich o różnej grubości, ułożonych pionowo lub poziomu, w zależności od gustu projektanta. Można utworzyć różne wzory i kształty, w zależności od inwencji twórczej. W duże połacie blachy kortenowskiej można laserowo wycinać dowolne kształty tworząc witraże lub „wycinanki” w dużej skali. Na rynku odnajdziemy ogrodzenia ażurowe, z całych blach, a nawet płoty. Corten nadaje otoczeniu industrialnego, nowoczesnego sznytu, doskonale wpisuje się także w krajobraz naturalny, a także świetnie odnajduje się jako instalacja ozdobna w ogrodzie. Zaletami takiego ogrodzenia w ogrodzie są bardzo duża odporność na warunki atmosferyczne oraz wytrzymałość na korozje. Wada, to niezwykle wysoka cena. Wszystkie elementy muszą być projektowane i realizowane na zamówienie.

ogrodzenia w ogrodzie mozaikaMozaikowe ogrodzenia w ogrodzie – polega na tworzeniu oryginalnych wzorów z kolorowych kamyków lub szkiełek na murowanych ścianach ogrodzeń. Każde takie ogrodzenie będzie charakteryzować się niepowtarzalnością i oryginalnością. Najczęściej spotykane są ogrodzenia mozaikowe w krajach Ameryki Południowej lub w południowo – zachodniej Europie (Hiszpania, Portugalia, Włochy). Naszym zdaniem pewnym ideałem tego nurtu był kataloński architekt i artysta Antonio Gaudi, którego projekty warto prześledzić w internecie, lub zobaczyć osobiście. W naszym kraju tworzone są głównie ogrodzenia mozaikowe z gresu ściennego lub kamieni o podobnej do siebie kolorystyce. Wzory są rzadziej spotykane. Stworzenie pięknego ogrodzenia mozaikowego to trudna sztuka i bez odrobiny talentu można stworzyć coś co zamiast ozdabiać, będzie szpeciło.

Może przeczytasz jeszcze to?