Home Rośliny Orient w ogrodach – drzewka bonsai

Orient w ogrodach – drzewka bonsai

by Paula Kliś
PoradyOgrodnicze.pl - Orient w ogrodzie - drzewka bonsai

Orient w ogrodach to trend, który zagościł się w Europie na dobre.
Coraz większą popularnością cieszą się ogrody inspirowane Dalekim Wschodem, a wpływ ten silnie uwidacznia się w ogrodach nowoczesnych. Miłośnicy orientu doceniają sztukę odpowiedniego formowania drzew oraz krzewów, czyli bonsai. Rośliny modeluje się tak, by mimo niewielkich rozmiarów były zbliżone wyglądem do starych, wiekowych drzew.
Najbardziej fascynującą rzeczą jest fakt, że roślina bonsai nigdy nie jest skończona!

Orient w ogrodach – Wybór odpowiedniej roślinyPoradyOgrodnicze.pl - Orient w ogrodach- bonsai
Możliwości wyboru roślin, które można swobodnie formować są ogromne.
Jednym z najbardziej popularnych drzew do miniaturyzowania jest sosna.
Doskonale sprawdzą się również jałowce, cyprysiki, dęby lub brzozy karłowate. Interesującym wyborem jest także grubosz drzewiasty, nazywany drzewkiem szczęścia.
Jeśli lubisz, gdy w ogrodzie dużo się dzieje możesz postawić na rośliny kwitnące takie jak: jabłonie, azalie czy wiśnie.
Uwielbiasz kolor? Z pewnością przypadnie Ci do gustu klon palmowy. Niektóre z jego odmian mają ciekawą pomarańczowo-czerwonawą barwę.
Zanim zdecydujesz się na wybór drzewka, miej na uwadze, że istnieją gatunki roślin do ogrodu oraz tylko do uprawy w mieszkaniu.
Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z bonsai, najlepszym wyborem będą odmiany proste w formowaniu i niewymagające szczególnej pielęgnacji.
Wraz z rozwojem swojej pasji możesz poszerzyć kolekcję o bardziej wymagające gatunki.

Orient w ogrodach – Skąd wziąć roślinkę bonsai
Jeśli nie brakuje Ci cierpliwości i wytrwałości, drzewko możesz samodzielnie wyhodować z nasion. Zadanie to nie należy do prostych, jednak jeśli już uda Ci się wyhodować takie drzewko Twoja satysfakcja wynagrodzi długi czas wyczekiwania.
Jeśli zależy Ci na czasie, w sklepach ogrodniczych możesz kupić gotowe sadzonki różnego rodzajów krzewów i drzew.

Orient w ogrodach – Ziemia pod bonsaiPoradyOgrodnicze.pl - Orient w ogrodach- bonsai2
Do drzew iglastych polecana jest kwaśna ziemia, natomiast drzewa liściaste, w zależności od gatunku, preferują glebę obojętną lub zasadową. Pamiętaj by ziemia była przepuszczalna i bogata w materię organiczną.
Warto także rozważyć odpowiednio prezentujące się naczynie, w którym będzie rosło drzewko. Doniczka powinna współgrać z rośliną i tworzyć harmonijną całość.

Orient w ogrodzie – Zabiegi pielęgnacyjne
Drzewko bonsai to ciągła praca wymagająca wykonywania zabiegów, dzięki którym przybierze pożądany kształt.
Nastaw się jednak, że na efekty trzeba dość długo czekać i uzbroić się w cierpliwość. Sztuka formowania bonsai, podobnie jak ogrody ZEN wywodzi się z filozofii, wedle której sam proces tworzenia jest istotniejszy niż jego efekt.
Roślinki trzeba regularnie i we właściwy sposób przycinać, by nadać im oryginalną formę i wielkość. Zanim zdecydujesz się na radykalne cięcie, pamiętaj, że gałązki rosną stosunkowo powoli.
Młode pędy możesz przycinać palcami, jednak do tych grubszych przydadzą się specjalne nożyczki. Młode pędy oplata się również drucikami, dzięki czemu pędy można modelować, a gdy drewnieją drut można usunąć.

Może przeczytasz jeszcze to?