Home Rośliny Rośliny na żywopłot liściasty

Rośliny na żywopłot liściasty

by Paula Kliś
Poradyogrodnicze.pl - Rośliny na żywopłot liściasty - grab

Nie wiesz jakie rośliny na żywopłot liściasty wybrać?
Najlepsze rośliny na żywopłot liściasty to takie, które nie są bardzo wymagające, szybko wyrastają i dobrze znoszą cięcie. Dzięki temu mocno się rozkrzewiają i tworzą ozdobną barierę.
Zobacz naszą listę najpopularniejszych roślin na żywopłot liściasty.

Rośliny na żywopłot liściasty – Buk pospolity (łac. Fagus sylvatica).Poradyogrodnicze.pl - Rośliny na żywopłot liściasty - buk
To potężne drzewo idealnie sprawdzi się do tworzenia żywopłotów liściastych formowanych. Świetnie reaguje na cięcie. Właściwie prowadzony żywopłot z buku może wyrastać do 2-4 m wysokości i zaledwie 30-40 cm szerokości.  Warto jednak pamiętać, że drzewo to ma spore wymagania glebowe. Najlepiej rośnie na żyznej glebie wapiennej, umiarkowanie wilgotnej.

Rośliny na żywopłot liściasty – Ligustr pospolity (łac. Ligustrum vulgare).
Ten gęsto ugałęziony krzew liściasty od lat króluje wśród najbardziej polecanych roślin na żywopłot.  Ligustr, kiedy niestrzyżony,  wyrasta do 2-3 m wysokości, tworząc krzewy o wiotkich, nieregularnie rozmieszczonych gałęziach. Bardzo dobrze znosi cięcie i jest odporny na mróz. Aby zachował gęstą formę wymaga systematycznego przycinania.

Rośliny na żywopłot liściasty – Grab pospolity (łac. Carpinus betulus).Poradyogrodnicze.pl - Rośliny na żywopłot liściasty - grab
Grab, podobnie jak ligustr, nie ma dużych wymagań jeśli chodzi o uprawę. Pamiętaj jednak, że roślina ta preferuje gleby żyzne i próchnicze, wilgotne gliniasto-piaszczyste, najlepiej wapienne. Grab jest odporny na mróz i suszę, dobrze też znosi zacienienie. Doskonale przystosowuje się do różnych warunków siedliskowych.  Co istotne, wytwarza odrosty korzeniowe, które zagęszczają krzewy od dołu.

Rośliny na żywopłot liściasty – Pęcherznica kalinolistna odm. 'Diabolo’ (łac. Physocarpus opulifolius 'Diabolo’).
Ciekawy krzew o ciemnopurpurowych liściach.
Niestrzyżone szpalery z pęcherznicy osiągają 2 m wysokości, przy rocznych przyrostach długości 30 cm. Na terenach słonecznych lepiej wybarwiają się ciekawe liście pęcherznicy, jednak dobrze znosi ona także półcień. Krzew jest odporny na suszę, mróz oraz zanieczyszczenia powietrza.

Rośliny na żywopłot liściasty – Tawuła japońska (łac. Spiraea japonica)
Ten krzew pochodzący z Japonii dorasta do 1,5 m wysokości i 3 m szerokości. Ciekawy wygląd nadają mu białe, drobne kwiaty osadzone wzdłuż czerwonawych pędów. Podobnie jak w poprzednich propozycjach Tawuła japońska jest bardzo odporna na mrozy.
Ze uwagi na estetyczne kwiaty roślina jest szczególnie polecana do przydomowych ogródków.

Rośliny na żywopłot liściasty – Ognik szkarłatny (łac. Pyracantha coccinea)
Ognik zdobył bardzo dużą popularność z uwagi na fakt, że w przeciwieństwie do poprzednich gatunków, nie powinien być przycinany, ponieważ najciekawiej prezentuje się w formie żywopłotu nieformowanego. Roślina przepięknie wygląda w szczególności jesienią kiedy przybrana jest jaskrawo ubarwionymi owocami. Z uwagi na długie kolce, ognik może także spełniać funkcję obronną.

Może przeczytasz jeszcze to?