Home Urządzenia ogrodowe Jaki materiał wybrać na ścieżki w ogrodzie

Jaki materiał wybrać na ścieżki w ogrodzie

by Paula Kliś
Jaki materiał wybrać na ścieżki w ogrodzie

Ścieżki w ogrodzie nie tylko stanowią funkcjonalny element łączący często odwiedzane terenu ogrodu, ale także tworzą ciekawy klimat. Projektujesz wymarzony ogród i zastanawiasz się z jakiego materiału najlepiej będzie je wykonać?
Dziś przedstawiamy poradnik dotyczący różnych rozwiązań: ścieżek z betonu, klinkieru, drewna i kamieni.
Przeczytaj i wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie.

Ścieżki w ogrodzie wykonane z betonowych elementów
Beton to jeden z najbardziej popularnych materiałów wykorzystywanych do tworzenia ogrodowych ścieżek. Swoboda w tworzeniu różnych kształtów i duży wybór kolorystyczny sprawia, że ścieżki z betonu sprawdzają się zarówno w ogrodach tradycyjnych jak i nowoczesnych. Możesz zdecydować się na kostki w starym, klasycznym stylu lub postawić na nietuzinkowy projekt.
Z betonu tworzy się elementy przypominające deski, bruk drewniany bądź stare podkłady kolejowe. Do stworzenia betonowych ścieżek ogrodowych wystarczające będą kostki bądź płyty o grubości 4 cm.  Beton jest materiałem niezwykle trwałym, jednak polecamy go zaimpregnować, dzięki czemu ograniczysz wnikanie wody.
Podczas ośnieżania ścieżek zimą, warto zachować szczególną ostrożność – w prosty sposób można uszkodzić ich zewnętrzną warstwę.

Ścieżki w ogrodzie wykonane z bruku klinkierowego  poradyogrodnicze-pl-jaki-material-wybrac-do-sciezki-w-ogrodzie-klinkier
Klinkier to niezwykle solidny i trwały materiał. Jego ogromną zaletą jest fakt, że nie niszczeje pod wpływem warunków atmosferycznych, nie zmienia barwy i nie chłonie zabrudzeń.
Do utwardzania ścieżek używa się bruku klinkierowego o grubości 4 cm (zazwyczaj są to cegły wielkości 20 x 10 cm bądź kostka o wymiarach 5 x 5 cm). Dzięki temu, że bruk klinkierowy wytrzymuje nacisk auta, możesz go także wykorzystać do wykończenia podjazdu bądź podwórza przed domem.

Ścieżki w ogrodzie wykonane z kamienia poradyogrodnicze-pl-jaki-material-wybrac-do-sciezki-w-ogrodzie-kamien
Ścieżki z kamienia prezentują się niezwykle naturalne i idealnie wkomponują się w styl każdego ogrodu.
Najczęściej ścieżki utwardza się kostkami granitowymi. To bardzo twardy i trwały materiał, odporny na mróz. Plusem jest fakt, że nie trzeba go impregnować.
W ogrodzie, wśród zieleni, bardzo ciekawie prezentują się oryginalne ścieżki wykonane z luźno ułożonych, nieregularnych kamiennych płyt. Możesz je obsadzić niskimi roślinami lub zasadzić dookoła trawę.

Ścieżki w ogrodzie wykonane z drewna
Ścieżki wykonane z drewna nawiązują stylem do natury. Chociaż drewno tworzy fantastyczny klimat, pamiętaj, że jest mniej trwałym materiałem niż kamień czy beton.
Najbardziej wytrzymałe są ścieżki z dębiny. Zdecydowanie krócej wytrzymują ścieżki świerkowe i sosnowe  (niezabezpieczone niszczą się nawet po kilku latach).
Najlepiej z czasem radzą sobie nawierzchnie na przepuszczalnym gruncie, w słonecznych, miejscach. Na terenach zacienionych drewno chłonie i zatrzymuje wilgoć. Do stworzenia ścieżek drewnianych wykorzystuje się bruk drewniany – pocięte, okorowane i zaimpregnowane fragmenty pni i konarów o średnicy 10-30 cm i wysokości 15-25 cm.
Pamiętaj że nie wolna układać ich na styk. Jeśli elementy będą ułożone zbyt ciasno, łatwo o wypaczenia.

Może przeczytasz jeszcze to?