Home Zakładanie ogrodu Zakładanie trawnika na jesieni

Zakładanie trawnika na jesieni

by Marcin Kalinowski
Zakładanie trawnika na jesieni

Zakładanie trawnika na jesieni często skutkuje jego bardzo dobrym wzrostem w kolejnych latach. Jesień to bardzo dobry okres, gdyż w ziemi jest dużo wody, temperatury są już nieco niższe niż w pełni lata, a słońca nadal jest sporo.
Temperatura powietrza jak również gleby jest w tym czasie idealna na kiełkowanie nasion, przez co sprzyja wzrostowi młodej trawy. Odpowiednio wypielęgnowany trawnik  będzie miał czas urosnąć i ukorzenić się jeszcze przed nadejściem zimy.

Zakładanie trawnika na jesieni
Wbrew powszechnie panującym opiniom, trawnik zakłada się nie tylko wiosną. Pod koniec lata i na początku jesieni są również dobre warunki.We wrześniu z powodzeniem możesz założyć trawnik z siewu jak również z rolki. Trawnik z siewu możesz z powodzeniem założyć nawet do końca września, natomiast trawnik z rolki do końca października. Wybór metody zależny jest od czasu jaki chcesz na to przeznaczyć oraz domowego budżetu.

Przygotowanie podłożaporadyogrodnicze-pl-zakladanie-trawnika-na-jesien-przygotowanie-gleby
Bez względu na to, czy zdecydujesz się na założenie trawnika z rolki czy z siewu, najpierw należy wyrównać i dokładnie oczyścić ciemię. To niezwykle ważny etap i od niego zależy jak będzie prezentował się trawnik w efekcie końcowym.
Przygotowanie podłoża często bywa pomijane i bagatelizowane, a tylko odpowiednio przygotowana ziemia zagwarantuje zdrowy wzrost trawy.
Ziemię należy przekopać na głębokość szpadla – ok. 15 cm, wzbogacić w próchnicę i usunąć wszelkie chwasty.
Trawy najlepiej rosną w miejscach gdzie podłoże jest lekkie i przepuszczalne o pH 5,6-6,5. Podczas tego etapu nie zapomnij o wałowaniu i grabieniu powierzchni. Wałowanie i grabienie powtarzamy tak długo, aż teren będzie płaski. Jeżeli ziemia jest nieurodzajna warto ją użyźnić kompostem lub substratem torfowym.
Ciekawym trikiem jest nadanie powierzchni terenu 1-3-procentowy spadek, dzięki któremu będzie ułatwiony odpływ nadmiaru wody podczas silnej ulewy.

Zakładanie trawnika na jesieni – trawnik z siewu poradyogrodnicze-pl-zakladanie-trawnika-na-jesien-trawnik-z-siewu
Nasiona traw wysiane do końca września będą miały doskonałe warunki do kiełkowania. W czasie kilku tygodni trawnik wyrośnie na tyle, żeby bez większych problemów przezimować. Minimalna temperatura aby nasiona trawy kiełkowały wynosi ok 6-8°C.
Czas potrzebny do pełnego wykiełkowania nasion zależy głównie od wykorzystanej mieszanki nasion traw gazonowych (trawnikowych) i jej składu.
Nasiona należy wysiewać na krzyż w dawce rekomendowanej przez producenta.
Po wysiewie, nasiona powinny być przykryte niedużą warstwą ziemi, wałowane, a na koniec delikatnie podlane.

Zakładanie trawnika na jesieni – trawnik z rolki poradyogrodnicze-pl-zakladanie-trawnika-na-jesien-zakladanie-trawnika
Zanim ułożysz rolki trawy upewnij się, że podłoże jest wolne od starej darni, chwastów, odpadów roślin czy korzeni.
Gotową darń możesz ułożyć od końca września aż do początku listopada. W tym czasie trawa będzie już odpowiednio ukorzeniona i po kilkunastu dniach od rozłożenia będzie zrastać z gruntem. Pamiętaj, że darń trzeba ułożyć tuż  po przywiezieniu. Nie możemy dopuścić by wyschła, dlatego rolki trzeba możliwie szybko rozwinąć.
Płaty darni ułóż jeden przy drugim, w taki sposób żeby źdźbła były skierowane w jedną stronę. Następnie po ich ułożeniu delikatnie dociśnij je do podłoża.

Może przeczytasz jeszcze to?