Home Urządzenia ogrodowe Kompostownik w ogrodzie – na co zwrócić uwagę

Kompostownik w ogrodzie – na co zwrócić uwagę

by PoradyOgrodnicze.pl
Kompostownik w ogrodzie

Jesień to najlepsza pora by założyć kompostownik w ogrodzie. To doskonały sposób pozwalający na zagospodarowanie resztek roślinnych, których jesienią jest szczególnie dużo. Dobrze przefermentowany kompost, to jeden z najlepszych nawozów naturalnych. Nie tylko będziesz mieć wartościowy nawóz dla roślin, ale także pozbędziesz się zalegających liści i gałęzi przy ograniczeniu kosztów wywozu odpadów.

Kompostownik w ogrodzie – Z czego powstaje kompost?
Suche liście chroniące, po opadnięciu na rabaty, rośliny przed jesiennymi chłodami idealnie sprawdzą się także jako składnik kompostu. Na kompostownik wysypać możesz także trawę, suche i przekwitłe byliny, pozostałości roślin,  oraz chwasty. Do kompostownika mogą trafić również odpadki z kuchni takie jak resztki owoców i warzyw, torebki od herbaty ekspresowej, fusy kawy czy skorupki jaj.
Niewiele osób wie, że do kompostownika można dać również niewielkie ilości papieru (karton, tektura, ręczniki kuchenne).
Kiedy wszystko ulegnie rozłożeniu – co trwa od kilku miesięcy do roku – powstanie kompost. Pamiętajmy, że do kompostownika nie mogą trafić żadne szczątki porażone chorobami grzybowymi czy z oznakami żerowania szkodników. Takie szczątki należy  bezwzględnie palić!

Kompostownik w ogrodzie – Co nie nadaje się do kompostu?poradyogrodnicze-pl-kompostownik-w-ogrodzie-na-co-zwrocic-uwage-cytrusy
Przede wszystkim do kompostownika nie należy wrzucać skórek po owocach cytrusowych. Substancje, które się w nich znajdują niekorzystanie wpływają na drobnoustroje i mikroorganizmy rozkładające resztki roślinne.
Nie wolno także dodawać do kompostu liści dębu, buku, olchy i orzecha.
Nie poleca się także wrzucać owoców zawierających pestki, które nie ulegają rozkładowi i mogą wykiełkować.
Nie umieszczaj w nim także mięsa czy ryb, ponieważ produkty te mogą przyciągnąć muchy i drobne zwierzęta.

Jakie miejsce wybrać na kompostownik w ogrodzie ?poradyogrodnicze-pl-kompostownik-w-ogrodzie-na-co-zwrocic-uwage-kompostownik
Miejsce przeznaczone na kompostownik najlepiej jeśli będzie oddalone od dostępu promieni słonecznych i wiatru. Dzięki temu zgromadzony w kompostowniku materiał nie będzie wysychał. Z tego samego względu, podczas suszy pryzmę warto polewać wodą. Ważne jest także podłoże znajdujące się pod kompostownikiem. Zwróć uwagę czy jest przepuszczalne. Dzięki temu będzie zapewniony swobodny odpływ nadmiaru wody, w okresach silnego deszczu. Dodatkowo umożliwi dostęp do resztek dżdżownicom i pożytecznym mikroorganizmom, które znajdują się w glebie.

Wielkość kompostownika w ogrodzie
Pamiętaj, by zadbać o odpowiednią wielkość kompostownika. Najbardziej optymalny rozmiar to 120 cm wysokości i 150 cm szerokości. Taki format zapewni swobodny dostęp powietrza do wnętrza kompostowanego materiału.
Jeżeli nie będzie odpowiednio dużo tlenu, resztki zamiast przekształcać się w próchnicę zaczną gnić. Proces rozkładu możesz przyspieszyć, poprzez wykorzystanie szczepionki kompostowej.

Może przeczytasz jeszcze to?