Home Rośliny Rośliny atrakcyjne zimą – garść inspiracji

Rośliny atrakcyjne zimą – garść inspiracji

by Marcin Kalinowski
Rośliny atrakcyjne zimą

Rośliny, które zachowują piękny wygląd w miesiącach zimowych, zazwyczaj nie należą do bardzo wymagających. Muszą jednak posiadać wyjątkowe cechy, które sprawią, że uatrakcyjnią zimową scenerię ogrodu. Dowiedz się jakie rośliny posadzić, by cieszyć się pięknym ogrodem nawet zimą. Prezentujemy najpiękniejsze rośliny atrakcyjne zimą.

Rośliny atrakcyjne zimą – berberys rośliny atrakcyjne zimą Poradyogrodnicze.pl
W Polsce z powodzeniem uprawiamy kilka gatunków berberysa-Thunberga, Julianny, brodawkowaty czy ottawski. Mają podłużne, niewielkich rozmiarów owoce, najczęściej w kolorze czerwonym, które utrzymują się na gałązkach, aż do wiosny. Te jagódki stanowią nie tylko piękną ozdobę ogrodu, ale można je także jeść. Idealnie sprawdzą się by wykorzystać je do dżemów czy nalewek. Stanowią także pokarm dla ptactwa.  Berberys nie wymaga urodzajnej gleby i jest odporny na suszę. Świetnie sprawdzi się na żywopłot.

Rośliny atrakcyjne zimą – dereń biały i dereń rozłogowy
Te bujnie rosnące krzewy, doskonale radzą sobie nawet w bardzo niskiej temperaturze. Są łatwe w uprawie, tolerancyjne w stosunku do gleby i wody. Bardzo dobrze znoszą zakwaszenie gleby. Na zimę gubią liście, jednak pozbawione nich pędy mają ciekawy, jaskrawoczerwony (dereń biały) i żółto-limonkowy (dereń rozłogowy) kolor, co wspaniale komponuje się na tle białego śniegu.
Dereń możesz także użyć do dekoracji – bez problemu znosi cięcia. Szczególnie jaskrawe i efektowne są derenia białego pędy odmiany 'Sibirica’ i derenia rozłogowego 'Flaviramea’.

Rośliny atrakcyjne zimą –  trawyrośliny atrakcyjne zimą Poradyogrodnicze.pl
Trawy stają się coraz bardziej popularne wśród właścicieli ogrodów. Ich kępy, nawet jeżeli zasychają na zimę, to zimą stanowią ciekawą aranżację. Do pięknych i niezbyt trudnych w uprawie należą miskanty chińskie, rozplenice japońskie, trzcinniki ostrokwiatowe.

Rośliny atrakcyjne zimą – rokitnik
Krzew ma pomarańczowe owoce, które utrzymują się przez całą zimę. Roślina idealnie sprawdza się na nieformowane żywopłoty. Radzi sobie na każdej glebie. Rokitnik jest odporny na suszę i nie wymaga nawożenia.

Rośliny atrakcyjne zimą – rajska jabłoń
Wiosną zdobią ją malownicze kwiaty, a od jesieni do wiosny niewielkie owoce, nazywane popularnie rajskimi jabłuszkami. Rośnie na stanowiskach słonecznych, w podłożu piaszczysto-gliniastym. Najmniejsze drzewka osiągają niewiele ponad metr wysokości, a większe nawet do 6 metrów. Ich pokrój może być kulisty, kolumnowy lub płaczący.

Rośliny atrakcyjne zimą – ognik szkarłatny
Krzew liściasty, który wyrasta do 2–3 metrów wysokości. Chociaż liście po silnych mrozach opadają, to niezwykle ciekawą ozdobę krzewu stanowią żółte, pomarańczowe lub jaskrawoczerwone owoce. Możemy cieszyć się ich malowniczym widokiem przez całą zimę. Warto wiedzieć, że im roślina ma więcej słońca, tym więcej tworzy kolorowych owoców. Ognik szkarłatny bardzo dobrze radzi sobie z suszą.

Rośliny atrakcyjne zimą – jarzębina Poradyogrodnicze.pl rośliny atrakcyjne zimą
Niedużych rozmiarów owoce na jarzębinie, zazwyczaj w kolorze czerwonym lub pomarańczowo-czerwonym, cieszą oko do połowy zimy. Jarzębina doskonale sprawdza się w każdym miejscu w ogrodzie. Owoce po przemrożeniu możesz wykorzystać do stworzenia pysznych przetworów takich jak dżemy oraz soki.

Może przeczytasz jeszcze to?