Home Rośliny Trawy zimozielone i półzimozielone w ogrodzie

Trawy zimozielone i półzimozielone w ogrodzie

by PoradyOgrodnicze.pl
trawy zimozielone i półzimozielone

Trawy zimozielone i półzimozielone są niezwykle efektownymi roślinami w ogrodzie przydomowym i coraz częściej także w przestrzeniach publicznych, zwłaszcza w czasie zimy kiedy wegetacja gatunków sezonowych się zatrzymuje, a rośliny gubią liście. Ze względu na ich budowę morfologiczną, lekkość i zwiewne źdźbła, nadają zielonym zakątkom uczucie świeżości i delikatności. Z uwagi na różną wytrzymałość mrozów i natężenia opadów śniegu, dzielą się na trawy zimozielone i półzimozielone.

trawy zimozieloneTurzyca (Carex sp.) – turzyce z punkty widzenia morfologii i fizjologii nie są trawami, ale ze względu na pokrój potocznie je do traw zaliczmy. Liście niektóre turzyc, jak np. turzycy Morrowa (Cares morrowii), turzycy zwisłej (Carex pendula) lub turzycy palmowej (Carex muskingumensis), pozostają zielone zimą. Mróz może uszkadzać liście, które w efekcie zasychają, ale ich przycięcie wiosną odświeża je i nadaje zdrowego wyglądu. Pamiętajmy, że turzyce nie tolerują defoliacji, więc ucięty liść nie będzie kontynuował wzrostu.
trawy zimozielone kostrzewa

Kostrzewa (Festuca sp.) – rodzaj traw z rodziny wiechlinowatych (Poaceae). Spośród około 450 gatunków, tylko część z nich jest zimozielona. Przykładem może być kostrzewa sina (Festuca glauca), która swoim sinozielonym kolorem zdobi ogród o każdej porze roku, nadając mu świeżości i lekkości latem, zaś zimą ożywia ogród swoją charakterystyczną, niebieskawą barwą.

 

 

 

Może przeczytasz jeszcze to?