Home Rośliny Trzmielina Fortunea

Trzmielina Fortunea

by PoradyOgrodnicze.pl
Trzmielina Fortunea

Trzmielina Fortunea (Euonymus fortunei)  to niewysoka krzewinka osiągająca pól metra wysokości, którą do Europy z Chin lub Japonii przywiózł amerykański botanik Robert Fortune- stąd jej nazwa botaniczna.

Trzmielina Fortunea jest ozdobna dzięki swym ładnym, małym, zimozielonym listkom, u odmian posiadającym pstre, wielokolorowe zabarwienie. Listki są skórzaste i jesienią przy dobrych warunkach uprawy przebarwiają się na fioletowo-purpurowy kolor. Roślina ma także zwarty pokrój, dzięki sztywnym, gęstym pędom.

Trzmielina Fortune'a 'Emerald Gaiety'

Trzmielina Fortune’a 'Emerald Gaiety’

Krzew nie ma dużych wymagań siedliskowych, rośnie zarówno w słońcu jak i widnym cieniu, ale stosunkowo szybki wzrost i ładne wybarwienie liści u odmian osiąga w półcieniu. Trzmielina Fortunea jest tolerancyjna w stosunku do gleby, choć wyjątkowo lubi gleby żyzne, próchniczne, z dużą zawartością materii organicznej. Nie wymaga częstego podlewania. Krzew rozrasta się na boki przez korzenie przybyszowe, opanowując coraz większe obszary. W pielęgnacji krzew jest dość łatwy i nie wymaga wielu zabiegów. Raczej źle znosi cięcie, ale jako roślina zimozielona wymaga intensywnego jesiennego podlewania przed okresem mrozów.

Trzmielina Fortunea doskonale sprawdzi się na rabatach w ogrodach przydomowych oraz w połączeniu z innymi roślinami zimozielonymi. Pełni także rolę rośliny okrywowej, szczególnie kiedy zdecydujemy się na sadzenie którejś z efektownych odmian, np. 'Emerald 'n Gold’ czy „Emerald Gaiety’. Ładnie wygląda także posadzona w pojemnikach lub donicach.

Trzmielina Fortune’a występuje w wielu efektownych odmianach:

Trzmielina Fortune'a 'Sunspot'

Trzmielina Fortune’a 'Sunspot’

trzmielina Fortunea 'Emerald 'n Gold’ – listki jasne ze złotą obwódką, pędy wyprostowane

trzmielina Fortunea 'Emerald Gaiety’ – listki szarozielone z kremową, wąską obwódką, pokrój płożący

trzmielina Fortunea 'Sunspot’ – piękne listki ze złotym środkiem, dobra jako roślina okrywowa

 

 

Może przeczytasz jeszcze to?