Home Rośliny Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)

by PoradyOgrodnicze.pl
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) to ozdobna bylina, cenna głownie ze względu na efektowne koszyczki kwiatowe o charakterystycznym, niemal archetypicznym kształcie.

Jeżówka purpurowa posiada proste, sztywne, nieco owłosione pędy długości 40-90cm, na końcach których wyrastają efektowne koszyczki kwiatowe o średnicy do nawet 15cm! z różowo-purpurowymi płatkami. Liście jeżówki są szorstkie, dzięki czemu nie padają ofiarą pojawiających się w ogrodzie ślimaków. Płatki wyrastają z dużego środka o nieco szpiczastej budowie i ładnej brązowej barwie.

Jeżówka purpurowa kwitnie od sierpnia do września, ale kwiaty wyglądają atrakcyjnie także po przekwitnięciu. Jednakże usuwanie przekwitłych kwiatów (czytaj więcej) znacznie przedłuża kwitnienie. W naszych warunkach jeżówka purpurowa jest w pełni mrozoodporna i dobrze zimuje bez okryw. Przed zimą należy ściąć wszystkie części nadziemne przy samym gruncie. Na wiosnę nowe liście wyrosną z bryły korzeniowej.

Jeżówka purpurowaRoślina wymaga żyznej i świeżej gleby oraz słonecznego lub półcienistego stanowiska. W zacienieniu kwitnie słabo.

Jeżówka purpurowa to doskonała ozdoba przydomowych ogrodów ze względu na dość długie kwitnienie. Wspaniale wygląda jako akcent na łąkach kwietnych oraz w grupach, a także w nasadzeniach naturalistycznych. Sprawdza się także jako element suchych bukietów i jako kwiat cięty do wazonów. Tworzy nastrój ogrodu ruralistycznego, swojskiego, naturalnego.

Jeżówka purpurowa posiada także szereg odmian, które łączyć można w obrębie jednego nasadzenia:

  • Echinacea purpurea 'Alba’-płatki białe, środek zielono-brązowy. Wysokość 70-100cm
  • Echinacea purpurea 'Double Decker’– dodatkowe okółki języczkowatych płatków o różowej barwie
  • Echinacea purpurea 'Kim’s Knee High’– wysokość 45-70cm, płatki o intensywnej, czystej różowej barwie

Może przeczytasz jeszcze to?