Strona główna » Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)

by PoradyOgrodnicze.pl
Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea)

Jeżówka purpurowa (Echinacea purpurea) to ozdobna bylina, cenna głownie ze względu na efektowne koszyczki kwiatowe o charakterystycznym, niemal archetypicznym kształcie.

Jeżówka purpurowa posiada proste, sztywne, nieco owłosione pędy długości 40-90cm, na końcach których wyrastają efektowne koszyczki kwiatowe o średnicy do nawet 15cm! z różowo-purpurowymi płatkami. Liście jeżówki są szorstkie, dzięki czemu nie padają ofiarą pojawiających się w ogrodzie ślimaków. Płatki wyrastają z dużego środka o nieco szpiczastej budowie i ładnej brązowej barwie.

Jeżówka purpurowa kwitnie od sierpnia do września, ale kwiaty wyglądają atrakcyjnie także po przekwitnięciu. Jednakże usuwanie przekwitłych kwiatów (czytaj więcej) znacznie przedłuża kwitnienie. W naszych warunkach jeżówka purpurowa jest w pełni mrozoodporna i dobrze zimuje bez okryw. Przed zimą należy ściąć wszystkie części nadziemne przy samym gruncie. Na wiosnę nowe liście wyrosną z bryły korzeniowej.

Jeżówka purpurowaRoślina wymaga żyznej i świeżej gleby oraz słonecznego lub półcienistego stanowiska. W zacienieniu kwitnie słabo.

Jeżówka purpurowa to doskonała ozdoba przydomowych ogrodów ze względu na dość długie kwitnienie. Wspaniale wygląda jako akcent na łąkach kwietnych oraz w grupach, a także w nasadzeniach naturalistycznych. Sprawdza się także jako element suchych bukietów i jako kwiat cięty do wazonów. Tworzy nastrój ogrodu ruralistycznego, swojskiego, naturalnego.

Jeżówka purpurowa posiada także szereg odmian, które łączyć można w obrębie jednego nasadzenia:

  • Echinacea purpurea ‘Alba’-płatki białe, środek zielono-brązowy. Wysokość 70-100cm
  • Echinacea purpurea ‘Double Decker’– dodatkowe okółki języczkowatych płatków o różowej barwie
  • Echinacea purpurea ‘Kim’s Knee High’– wysokość 45-70cm, płatki o intensywnej, czystej różowej barwie
0 komentarz
0

Może przeczytasz jeszcze to?