Home Pielęgnacja ogrodu Przygotowanie roślin przed zimą

Przygotowanie roślin przed zimą

by PoradyOgrodnicze.pl

Odpowiednie przygotowanie roślin przed zimą to ważny zabieg. Zima dla wielu gatunków roślin spotykanych w naszych ogrodach to okres bardzo trudny. Niektóre rośliny bez odpowiednio przygotowanego zabezpieczenia nie przetrwają mrozów, więc w kolejnym sezonie nie będą cieszyć swoim powabem. Odpowiednie przygotowanie roślin przed zimą to ważny zabieg. Można powiedzieć, że już na etapie projektowania ogrodu architekt krajobrazu niejako zabezpiecza rośliny przed skutkami zimy, planując nasadzenia gatunków o wysokiej zimotrwałości oraz odporności na mróz.

1) Rośliny zimozielone

Rośliny zimozielone to gatunki, które nie tracą liści i prowadzą wegetację przez cały rok. Aby nie doprowadzić do zasychania roślin (susza fizjologiczna), kiedy prowadzą fotosyntezę, ale nie mogą pobierać wody z zamarzniętego gruntu, musimy podlewać je intensywnie do późnej jesieni i pierwszych przymrozków. W ten sposób czynimy jednocześnie dwa pozytywne kroki: rośliny zgromadzą zapas wody, a dodatkowo woda zostanie zmagazynowana w gruncie i stanie się dostępna zawsze kiedy pojawią się chwilowe odwilże. Podlewanie kontynuujemy także od wczesnej wiosny, co ułatwia rozmarzanie ściółki oraz ułatwia roślinom zapoczątkowanie wegetacji kiedy temperatury stają się dodatnie. Przygotowanie roślin przed zimą, znaczy w tym wypadku zatem intensywne podlewanie.

2) Rośliny o wąskim pokroju

Aby śnieg, zalegający w naszym klimacie czasami do kwietnia, nie spowodował zniekształcenia pokroju lub wyłamywania gałęzi krzewów, pędy boczne przytwierdzamy sznurkiem do pędu głównego/pnia. Dzięki temu na gałęziach nie zgromadzi się śnieżna czapa. Zabieg stosujemy szczególnie dla form kolumnowych cyprysików, cisów, tuj oraz jałowców.

3) Rośliny o niskiej zimotrwałości

Dla roślin, które źle tolerują długie i surowe zimy przygotowujemy zabezpieczenie na dwa sposoby. Po pierwsze formujemy kopiec z ziemi lub kory sosnowej nad bryłą korzeniową, wokół pnia. Ściółkujemy szczególnie róże. Po drugie dla wielu gatunków roślin przygotowujemy okrycia z agrowłókniny lub siatki cieniującej, które osłaniają przed wiatrem i mrozem. Koniecznie zadbajmy, by okryć rhododendrony, azalie i magnolie. Zabezpieczenie można także zastosować dla niewysokich krzewów iglastych.

4) Bielenie drzew owocowych

Aby zabezpieczyć drzewa owocowe przed mrozami i pękaniem kory oraz przedwczesnym startem wegetacji na wiosnę, możemy pobielić pnie drzew owocowych. Zabieg ten wykonuje się emulsją sporządzoną z wapna i wody, aby ochronić nieosłonięty i niezacieniony pień. Dzięki temu zniwelujemy wpływ silnego mrozu oraz opóźnimy wegetację wczesną wiosną, gdyż zbyt wczesny jej start pod wpływem pierwszych promieni słońca mógłby doprowadzić do uszkodzenia drzewa kiedy pojawią się wiosenne przymrozki.

Może przeczytasz jeszcze to?