Jak zaprojektować ogród pełen aromatów? Aranżacja ogrodu to nie tylko odpowiedni wybór roślin pod kątem ich kształtów i barw, ale również zapachu. Ogród, gdzie możemy cieszyć się ciekawym zapachem kwiatów, to marzenie, które w prosty sposób można wcielić w życie.
Zapach kwiatów nie tylko sprawia, że spędzanie czasu w ogrodzie jest przyjemne, ale także działa antystresowo i poprawia nastrój.
Mimo, że wiele roślin podczas kwitnienia wydziela intensywną i przyciągającą woń, tylko nieliczne z gatunków działają niczym naturalne perfumy wyczuwalne z daleka.
Jeżeli chcecie cieszyć się ogrodem pełnym przyjemnych, kwiatowych woni sprawdźcie jakie rośliny warto posadzić w ogrodzie.

Ogród pełen aromatów – maciejka
Maciejka w ciągu dnia raczej nie przyciąga uwagi zapachem, za to rozwija pełnię aromatów w godzinach wieczornych i nocą. Maciejki idealnie sprawdzą się do każdego typu ogrodu jak również na balkonie i tarasie.

Ogród pełen aromatów – groszek pachnącyPoradyOgrodnicze.pl – Ogród pełen aromatów – groszek pachnący
Groszek idealnie sprawdzi się jako ciekawa osłona altanek, ścian czy jako „pnącze” na balkon. Rośliny te mogą przybierać różną barwę – najbardziej popularną jest biel, róż i fiolet.
Warto pamiętać, że ozdobne formy pachną mniej intensywnie od tej podstawowej.
Ich subtelny zapach czuć w szczególności wieczorową porą.

Ogród pełen aromatów – hiacynty
Hiacynty zwiastują nadejście wiosny. Najlepiej rosną w miejscach nasłonecznionych, a na zimę musisz pamiętać by je okryć – są wrażliwe na mróz.
Ich kolor zależy od odmiany, najczęściej kwitną na biało, niebiesko, fioletowo, różowo i czerwono.

Ogród pełen aromatów – liliePoradyOgrodnicze.pl – Ogród pełen aromatów – lilie
Lilie uwielbiają słońce, dlatego unikaj sadzenia ich w zacienionych miejscach. Ozdobą są duże, kielichowate, trąbkowe lub miseczkowate kwiaty o różnorodnej barwie. Lilie wydzielają bardzo intensywny zapach, a najmocniej pachną białe odmiany.
Ich urokliwy wygląd sprawia, że idealnie sprawdzą się do reprezentacyjnych części ogrodu.

Ogród pełen aromatów – konwalia
Mimo, że jej zapachem można się cieszyć dość krótko, to warto posadzić ją w swoim ogrodzie. Przyciągający aromat jest wyczuwalny w całej okolicy. Ciekawą ozdobą są zarówno drobne, dzwonkowate białe kwiaty zebrane w grono jak i duże lancetowate liście.

Ogród pełen aromatów – róże PoradyOgrodnicze.pl – Ogród pełen aromatów – róża
Tej propozycji nie mogłoby zabraknąć na naszej liście.
Wyróżnia się m.in. róże pnące, róże parkowe, róże wielokwiatowe i róże wielkokwiatowe. Większość z nich wydziela intensywny zapach, chociaż jest to cecha odmianowa.
Najintensywniejszy zapach mają róże rosnące dziko.