Home Rośliny Muchołówka amerykańska – Dionaea muscipula

Muchołówka amerykańska – Dionaea muscipula

by Anna Ziółkowska
Muchołówka amerykańska - Dionaea muscipula

Muchołówka amerykańska (Dionaea muscipula) należy do rodziny rosiczkowatych i możemy również spotkać ją pod nazwą dioneja. Jest ona rośliną wieloletnią, a sposób odżywiania się tej rośliny sprawia, że jest to bardzo egzotyczna i nietypowa ozdoba naszego domu.

Muchołówka amerykańska mierzy od 10 do 20 cm wysokości. Składa się z od 4 do 7 liści, które są intensywnej,  jasnozielonej barwy, a wewnątrz mają kolor żywo-czerwony lub jasnoróżowy. Najbardziej zadziwiającą cechą muchołówki jest jej mięsożerność. W naturalnym środowisku występuje na nadmorskich bagnach w stanie Karolina w USA. Preferuje stanowiska torfowe- o kwaśnym odczynie. Jak sama jej nazwa wskazuje, żywi się muchami i innymi małymi owadami, dlatego też świetnie odnajduje się w miejscach, w którym mamy do czynienia z dużą ilością uporczywych owadów. Wabi ona owady swoim słodkim nektarem oraz barwą pułapek. Dionaea pozostawia dla nich pułapki w postaci dwóch klapek zakończonych sztywnymi rzęskami. Muchołówka amerykańska zatrzaskuje się odczuwając ruch wewnątrz klapek za pomocą włosków czuciowych. Tuż po ich zamknięciu rozpoczyna się proces spożywania, podczas którego wytwarzane są enzymy trawienne, które rozpuszczają ciało owada i w ten sposób jest ono przez muchołówkę wchłaniane. W zależności od wielkości zdobyczy, trawienie może trwać nawet 10 dni.

muchołówka amerykańska2Najlepszym stanowiskiem  dla dionei jest posadzenie jej w chłodnej szklarni lub ogrodzie zimowym w butelce. Nie należy stawiać jej w doniczce na parapecie, ponieważ skutkuje to szybkim obumarciem rośliny. Optymalne warunki dla muchołówki amerykańskiej to jasne i dosyć chłodne stanowiska w przedziale 6 – 10 st. C. Temperatura jak i stopień naświetlenia nie powinny ulegać zmianie przez cały rok. Dobrze jest utrzymywać lekką wilgotność poprzez podlewanie rośliny miękką wodą i podtrzymywanie wilgotności. Nie zalecane jest częste podlewanie zimą ze względu na zagrożenie gniciem, jednakże powietrze powinno być stale wilgotne. Muchołówkę amerykańską możemy rozmnażać z sadzonek liściowych i nasion. Wiosną najlepiej przesadzić ją do misy i nawozić od wiosny do lata nawozem o słabym stężeniu, czyli 1g na 1l. Kwitnienie muchołówki amerykańskiej przypada na okres od maja do lipca. Pędy kwiatowe mają długość 25- 30 cm. Kwiaty muchołówki amerykańskiej są barwy białej z delikatnymi zielonymi żyłkami, mają po 5 płatków i są bezwonne.

Może przeczytasz jeszcze to?