Home Projektowanie Projekt rabaty bylinowej

Projekt rabaty bylinowej

by PoradyOgrodnicze.pl
Projekt rabaty bylinowej

Rabata bylinowa to pomysł na ciekawą dominantę w naszym ogrodzie, która, dobrze zakomponowana, stanowi ozdobę ogrodu nawet przez cały sezon. Zanim jednak przystąpimy do sadzenia roślin, bardzo ważny jest przemyślany projekt rabaty bylinowej, w którym określimy gatunki i umiejscowienie roślin w przestrzeni. Radzimy jak zaprojektować własną ozdobną rabatę bylinową, by nie popełnic błędu!

projekt rabaty bylinowejSporządzając projekt rabaty bylinowej, zacznijmy od wybrania stylu, w którym ją wykonamy. W zalezności od lokalizacji i otoczenia oraz charakteru domu możemy zdecydować się na rabatę nowoczesną, w stylu rustykalnym, formalną czy zupełnie fantazyjną. Styl definiowany jest przez kształt, użyte kolory, tekstury oraz wysokość i pokrój roślin. Rabaty o małej ilości barw, geometryczne są formalne i eleganckie. Nowoczesność kojarzona jest z minimalizmem- małą ilością użytych gatunków i zbalansowanej palecie barw oraz oparciu się na geometrii. W stylu rustykalnym natomiast dominują gatunki rodzime o dużej liczbie kolorów i gatunków. Od wyboru stylu zależy kolejny krok, czyli wybór roślin. Projekt rabaty bylinowej powinien zatem uwzględniać styl oraz gatunki roślin, przy czym musimy pamiętać, że pięknie i zdrowo wyglądaja tylko rośliny posadzone w odpowiednim miejscu, których zapotrzebowanie na słońce, wodę i składniki pokarmowe zostaną zaspokojone.

projekt rabaty bylinowejPamiętajmy, że rabata bylinowa, jako że byliny są bardzo wszechstronne, daje nam niemal nieograniczone możliwości kompozycyjne. Może być to skalniak, możemy połączyć rośliny z elementami drewna, kamienia czy nawet stali, możemy wkomponować w nią element wodny. Radzimy, by projekt rabaty bylinowej był przemyślany, ale również finezyjny i niepowtarzalny. W ogrodach powinniśmy uciekać od oczywistości, nudy i sztampy. To w końcu nasz niepowtarzalny zakątek, który musi być skrojony na miarę.

projekt rabaty bylinowejNiezależnie od stylu, w którym komponujemy projekt rabaty bylinowej istnieje kilka zasad, których powinniśmy się trzymać. Po pierwsze, nie mieszajmy ze sobą zbyt wielu barw, tekstur, kształtów i rozmiarów roślin. Taki misz masz nie wygląda estetycznie, wprowadza niepożądany nieład i wrażenie bałaganu. Radzimy użycie maksymalnie kilku gatunków o stonowanych barwach. Bardzo dobrze i „czysto” wyglądają połączenia różnych odmian tego samego gatunku, które różnią się nieco wzrostem, kształtem liści lub kolorem kwiatów i porą kwitnienia. Drugą bardzo ważną zasadą jest takie dobranie roślin, by rabata bylinowa była ozdobna przez cały sezon, a nie tylko 2-3 tygodnie, kiedy zakwita większość na niej posadzonych roślin. Trzecia i ostatnia zasada obowiązująca, kiedy sporządzamy projekt rabaty bylinowej, to nie obsadzanie zbyt dużych powierzchni jednym i tym samym gatunkiem. Ma to duże znaczenie dla estetyki ogrodu, gdyż jeśli okaże się, że posadziliśmy gatunek chętnie porażany przez choroby lub szkodniki, to dość szybko zarażone zostaną wszystkie okazy gatunku, a w naszej pieczołowicie sporządzonej kompozycji powstanie „dziura”.

Może przeczytasz jeszcze to?