Nagietek to piękna żółta lub pomarańczowa roślina kwitnąca aż do później jesieni.

Masz więc całe lato i jesień, aby skorzystać z jej niezwykłych zdrowotnych i pielęgnacyjnych właściwości. Roślina ta była już przez nasze prababcie z powodzeniem używana do leczenia chorób skóry i pielęgnacji odmładzającej skórę.

Wyciągi z nagietka mają działanie przeciwzapalne, przeciwobrzękowe, łagodzą podrażnienia skóry i przyśpieszają gojenie się ran. Warto więc przygotować sobie nagietkową oliwkę do pielęgnacji skóry i skorzystać z niezwykłych właściwości tej pięknej rośliny.
Najpierw zbierz pełen litrowy słoik kwiatów nagietka.

Najlepsze będą takie z własnego ogrodu lub od zaprzyjaźnionej sąsiadki z działki. Musisz mieć pewność, że na rośliny nie zastosowano żadnych środków chemicznych. Kwiaty nagietka trzeba najpierw lekko podsuszyć. Rozłóż je więc na papierze i pozostaw w przewiewnym miejscu. Po 1-2 dniach powinny być już wystarczająco wysuszone do celów kosmetycznych. Następnie włóż kwiaty do garnka i zalej je oliwą, w taki sposób, aby było jej około 5 centymetrów ponad kwiatami.

Teraz podgrzewaj oliwę z nagietkami na maleńkim ogniu przez 4-5 godzin, uważając, by oliwa się nie zagotowała. Przez ten czas oliwka powinna nabrać pięknego pomarańczowego koloru, a jej aromat powinien unosić się w całym domu. Gotową oliwkę odstaw z ognia i pozostaw do wystudzenia. Kiedy będzie już całkowicie zimna, przelej ją do szklanej butelki, najlepiej takiej z ciemnego szkła, i szczelnie zakręć. Specyfik możesz przechowywać w lodówce przez około pół roku.
Oliwki używaj do codziennej pielęgnacji twarzy i ciała. W razie wysypki, zranienia czy podrażnień skóry możesz jej także użyć do zrobienia leczniczego kompresu na skórę. W tym celu namoczony w jej gazik przyłóż na skórę na około 20 minut. Po tym czasie delikatnie wytrzyj nadmiar oliwki chusteczką higieniczną. Z pewnością zauważysz szybką poprawę, a Twoja skóra będzie Ci wdzięczna.